Generacija identitete: V tujini skrajneži, pri nas domoljubi.

Generacija identitete, slovenski podaljšek evropskega identitarnega gibanja, je že pred časom zaprla svoj tviter račun in spletno stran, kar pa ne pomeni, da je gibanje zamrlo. Verjetno so se člani le začasno potuhnili in se udejstvujejo v drugih skupinah, na primer v nedavno aktivnih rumenih jopičih in SOS. Gibanje ima sicer domicil v Franciji, kjer je vlada pred časom sprejela postopek za njegovo razpustitev, ker da spodkopava republiko. Kaplja čez rob je bila akcija identitarcev, ko so v Pirenejih »nadzirali« mejo med Francijo in Španijo in zaradi »obrambe Evrope« iskali nezakonite migrante, medij Al Jazeera pa je v Franciji razkril nasilna in rasistična ravnanja članov skupine. 

Prispevek je prikazal člane Generacije identitete, kako v Lillu napadajo mlade Arabce, med njimi tudi najstnico, ter izvajajo nacistični pozdrav. Na skrivaj posneti posnetki so razkrili tudi povezave med skupino in skrajno desno stranko Nacionalni zbor (prej Nacionalna fronta) Marine Le Pen.

Identitarci so panevropsko gibanje skrajnih desničarjev, ki je med drugim uperjeno proti, kot pravijo, »nenadzorovanemu množičnemu priseljevanju in domnevni islamizaciji«. Gibanje se je začelo leta 2003 v Franciji in je evropska različica ameriške nove skrajne desnice (znane tudi kot alt-right). V Nemčiji naj bi gibanje štelo okoli 600 članov, a naj bi se njihovo število od ustanovitve leta 2012 hitro povečalo. Po tistem, ko je Gibanje identitete nastalo iz podmladka francoske stranke Bloc Identitaire (danes Les Identitaires), se je po letu 2012, ko se je razširilo, preimenovalo v Génération Identitaire, v Italiji v Generazione Identitaria, v Nemčiji in Avstriji pa v Identitäre Bewegung. Sami na svojih straneh navajajo, da imajo »podružnice« še na Češkem, Nizozemskem, v Belgiji, na Madžarskem, Irskem in v Sloveniji. 

Slovenska različica gibanja Generacija identitete je nastala leta 2015. Njeni pripadniki trdijo, da je »podružnica panevropskega gibanja, ki deluje po načelih identitarizma«. Gibanje ni množično, je pa glasno in prepoznavno. Podporo jim izkazuje tudi stranka SDS. Janez Janša je  delil tvit slovenske Generacije identitete, v katerem je protestirala zaradi postopka avstrijske policije zoper Sellnerja, zaradi česar se je slednji Janši zahvalil za podporo. 

Martin Sellner je vodja avstrijskih identitarcev. Bil je glavni govornik na srečanju skrajno desnih politikov iz vrst nemške stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) in Generacije identitete, a tudi dveh politikov Krščanskodemokratske unije (CDU) in bogatih investitorjev, ki so v hotelu Vila Adlon v Potsdamu poslušali njegovo predstavitev »remigracije« oziroma tega, kako bi iz Nemčije množično izgnali vse tujce, tudi tiste, ki že imajo nemško državljanstvo. 

Slovenska veja Generacije identitete se predstavlja kot gibanje mladih, ki se bori za ohranjanje slovenske in evropske etno-kulturne identitete. Gibanje naj bi bilo nekaj več od domoljubne organizacije, torej združba tistih, ki »z mladostjo, ponosom, hrabrostjo, intelektom in kreativnostjo predstavljajo odpor proti vsem sovražnim silam, ki se zgrinjajo nad našo domovino«, kot so zapisali na svoji spletni strani. Ljubijo svoj narod, evropsko civilizacijo, dokaz te ljubezni pa so emblemi gibanja, objavljeni na njihovih straneh, stilizirane podobe križarjev in špartanskih bojevnikov. O sebi govorijo kot o potomcih bojevnikov najvišjega boga slovanskega panteona Peruna in krščanskih vitezov. Za njimi menda stoji slovenski narod, oni so predstavniki »tihe večine«, ki ne pride do besede. Fantje in dekleta torej, ki izgorevajo v ljubezni do domovine in želijo biti nosilci kontrakulture, zato v javnem prostoru lepijo sporočila, kot je: »Ničelna toleranca do LGBT, muslimanov in protifašistov«. 

Čeprav očitno ne priznavajo enakosti in dostojanstva vseh ljudi in netijo sovraštvo, jih policija pri nas ne preganja in jih v nasprotju z Nemčijo ne označuje za »skrajno gibanje«. Pri nas je recimo poslanec SDS Žan Mahnič v parlamentu mahal s knjigo Generacije identitete z naslovom Manifest za domovino, ki jo je izdala založba Nova obzorja, znana predvsem po izdajanju tednika Demokracija. To niti ne preseneča, če vemo, da je založba v delni lasti stranke SDS. 

Nova identitarna gibanja so našla svojo nišo v pristopu, kako rasizem približati ljudem, ga narediti modernega in sprejemljivega. Po nekaterih podatkih imajo identitarci, tudi slovenski, tesne povezave z madžarskimi in poljskimi neonacisti. Njihov cilj je izključitev ljudi, ki ne izvirajo iz Evrope, so verbalni podžigalci, ki pod vprašaj postavljajo varnost priseljencev in njihovih podpornikov, govorijo o tuji infiltraciji, poveličujejo svojo identiteto, da bi očrnili druge in netijo sovraštvo do tistih, ki jih imajo za sovražnike. Najbolj nevarni so ravno v okoljih, kot je slovensko, kjer sodelujejo s stranko, ki je še nekaj let nazaj vodila vlado. Očitno čakajo na nov vzpon stranke SDS na oblast, ko bodo spet aktivirali spletno stran in profile na družbenih omrežjih.

Simon Smole

Back to top button