Fides pred uradnim zaključkom pogajanj ne komentira

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides pojasnjuje, da pogajanja glede zdravniških plač še niso uradno zaključena in bi bilo do parafiranja vsebin preuranjeno karkoli komentirati. Po nekaterih neuradnih informacijah STA bi vlada o dogovoru, doseženem v ponedeljek, morebiti lahko odločala že danes.

 

 

Fides v današnjem sporočilu, objavljenem na spletnih straneh sindikata, izraža pričakovanje, da bodo usklajene vsebine v kratkem realizirane “kot priznanje slovenskim zdravnicam in zdravnikom za opravljeno požrtvovalno delo v dveh letih spopadanja z epidemijo ter kot pozitiven signal za izzive, ki nosilce zdravstvene dejavnosti v javnem zdravstvenem sistemu čakajo po zaključku epidemije”.

Pri tem so poudarili, da je predmet pogajanj izključno vsebina aneksa k posebnemu tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike kot realizacije določbe v zadnjem interventnem zakonu za omilitev posledic epidemija covida-19.

Sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, ter ministrstvo za zdravje so po neuradnih informacijah v ponedeljek sicer dosegli dogovor. Te naj bi se večini dvignile za šest plačnih razredov, nekaterim zdravnikom specializantom tudi za sedem. Ker en plačni razred pomeni približno štiriodstoten dvig plače, bi dogovor zdravnikom prinesel 24- oz. 28-odstoten dvig plač.

Kot naj bi predvidevala že vladna izhodišča, bi bila nova najvišja omejitev glede uvrstitve v plačni razred 63. plačni razred, medtem ko so doslej vsi javni uslužbenci, torej tudi zdravniki in zobozdravniki, lahko dosegli največ 57. plačni razred, višji plačni razredi pa so bili “rezervirani” za funkcionarje.

Dvig plačnega stropa za zdravnike in zobozdravnike sicer dopušča deseti interventni zakon. Ta v 48. členu določa, da zdravniki in zobozdravniki na delovnih mestih in v nazivih lahko dosežejo največ 63. plačni razred, kar pa je predvideno za obdobje do 31. decembra 2022.

Ministrstvo za javno upravo naj bi tako opozorilo, da je treba to začasnost upoštevati tudi pri sklepanju aneksa h kolektivni pogodbi. V doseženem dogovoru pa te časovne omejitve ni, je na današnji novinarski konferenci potrdil predsednik konfederacije Pergam in vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.

Z dogovorom naj bi sicer uvedli tudi nekatera nova delovna mesta za zdravnike in zobozdravnike. Prav tako naj bi predvideli oblikovanje delovne skupine, ki bi pripravila zakonski predlog, ki bi urejal plače zdravnikov in zobozdravnikov. Ti so namreč sedaj vključeni v enotni plačni sistem javnega sektorja.

V Fidesu so sicer danes znova zapisali, da zahteve po izstopu zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega sistema plač v javnem sektorju, opravnomočene s sklepi zadnjih nekaj letnih konferenc sindikata in podprte tudi s strani ostalih zdravniških organizacij, “ostajajo pomemben strateški cilj ohranjanja dostopnega in učinkovitega zdravstvenega sistema”. Tega bodo, “kot odgovorni nosilci zdravstvene dejavnosti, skupaj z ostalimi potrebnimi reformnimi procesi v našem zdravstvu, še naprej zasledovali”, so še dodali.

Počivavšek je ugotavljal, da je bilo vladno izhodišče zelo nenavadno usklajeno s sindikatom Fides oz. zdravniškimi sindikati. Pojasnil pa je tudi, da so drugi sindikati, ki so bili prisotni na pogajanjih glede zdravniških plač, nasprotovali zapisu o pripravi podlag za izstop iz plačnega sistema. Glede tega so podali tudi pisne pripombe.

Source
STA
Back to top button