Elektro Ljubljana s pomočjo sredstev za okrevanje izvaja digitalno preobrazbo

Elektro Ljubljana je predstavil projekt digitalne preobrazbe Digit Bela. Projekt je namenjen digitalizaciji celotnega “ekosistema” podjetja, ki upravlja največje elektrodistribucijsko omrežje v državi. Vrednost projekta je skoraj 2,9 milijona evrov, blizu 1,5 milijona evrov bo pokritih iz sredstev EU za okrevanje po koronski krizi.

V projektu sodelujejo konzorcijski partnerji Troia, Informatika in Comland, so sporočili po današnji predstavitvi projekta v Ljubljani. V podjetju pravijo, da tudi z njim z inovativnimi rešitvami in naprednimi storitvami sledijo razvoju energetike.

Po besedah izvršnega direktorja operativne enota za obratovanje in razvoj v Elektru Ljubljana omrežja Matjaža Osvalda namenjajo velik del sredstev informacijskim storitvam. Tako so lani z najsodobnejšo programsko opremo ustvarili digitalni dvojček njihovega omrežja vseh napetosti. “Projekt Digit Bela pomeni za podjetje digitalizacijo na področju vzdrževanja in investicij,” je povedal Osvald.

Namen projekta je digitalno preoblikovati celoten ekosistem Elektra Ljubljana, ki bo po napovedih podpiral energetski prehod in izboljšal uporabniške izkušnje. “Z digitalno preobrazbo sledimo ciljem s katerimi želimo razviti digitalno strategijo, preoblikovati poslovne funkcije razvoja in vzdrževanja elektrodistribucijskega omrežja, izboljšati zanesljivost, prožnost ter pospešiti uvajanje obnovljivih virov energije, spodbuditi povezljivost, interoperabilnost in nemoteno izmenjavo podatkov med različnimi akterji,” je povedala vodja projekta Maja Savinek.

Vzpostaviti želijo digitalna orodja in jih integrirati s storitvami za uporabnike. Ta naj bi omogočila učinkovitejšo komunikacijo, povečala aktivno udejstvovanje uporabnikov v elektroenergetskem ekosistemu in krepila kibernetsko varnost ter nenazadnje izboljšala digitalne kompetence zaposlenih.

Projekt vključuje sedem novih inovativnih produktov, ki bodo imeli z digitalno preobrazbo poslovnih funkcij in avtomatizacije procesov po napovedih trajnostni učinek na zagotavljanje stabilne in zanesljive oskrbe z obnovljivimi viri energije, podporo zelenemu prehodu z optimalnimi vlaganji v omrežje ter učinek na dinamično tarifiranje in prožnost pri porabi.

Projekt poteka že od aprila lani in bo trajal do konca marca 2024. Vrednost projekta je nekaj manj kot 2,9 milijona evrov, pri čemer skoraj 1,5 milijona evrov sofinancira EU iz mehanizma za okrevanje in odpornost po koronski krizi.

Source
STA
Back to top button