Borut Sajovic, ki ga je DZ potrdil za obrambnega ministra, ni politični novinec. Nekdanji tržiški župan odhaja na čelo ministrstva kot priljubljen vodja največje poslanske skupine, a brez večjih izkušenj z obrambo. Napoveduje nadaljnjo modernizacijo opreme, znanja in kadrov SV. “Sem človek dejanj, in ne le besed,” zatrjuje.
“Naša naloga je skrb za dva milijona ljudi ter skrb, da država, ki smo si jo težko pridobili, ostane suverena, samostojna, pokončna in enotna,” je na predstavitvi pred odborom DZ za obrambo prejšnji teden povedal takrat še kandidat za obrambnega ministra Borut Sajovic.
Da to zmorejo tudi na področju obrambe, je ocenil na odboru, kamor je prinesel zbirko ključnih strateških dokumentov, sprejetih v zdajšnjem mandatu vlade. Področja, ki jih je ekipa ministrstva po njegovih besedah dobro začrtala, si želi 64-letni magister veterine nadgraditi. Napovedal je nadaljnjo modernizacijo opreme, znanja in kadrov Slovenske vojske (SV), kar je po njegovi oceni pomembno tudi v luči zaostrenih geopolitičnih razmer.
Meni, da SV vse bolje pridobiva nujno potrebne kadre, vendar še ni na cilju. Za to si je treba prizadevati z gojenjem domoljubja v šolstvu, ustrezno štipendijsko politiko in ugodnimi pogoji dela, med katerimi je navedel tudi ustrezno plačilo. Ne strinja pa se še, da bi bilo služenje vojaškega roka obvezno. “Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev, to mora biti notranji vzgib,” meni.
Domovino pa lahko ubrani le dobro opremljeni in zaščiteni vojak, je ocenil novi minister, sicer veteran v vojni za Slovenijo, med katero je bil terenski veterinar v štabu civilne zaščite. Modernizacija opreme je pomembna tudi zaradi izpolnjevanja zavez Natu. Država se je sicer leta 2014 zavezala izdatkom v višini dveh odstotkov BDP, kar naj bi dosegla do leta 2030. Ocenjeni obrambni izdatki Slovenije za letos predstavljajo 1,32 odstotka BDP.
Ministrstvo čaka tudi nakup osemkolesnikov, ki mora biti transparenten, je izpostavil. Pri nakupu opreme pa poudarja pomen dvojne rabe, torej vlaganja v opremo, uporabno tudi za civilno prebivalstvo v času miru oziroma med izrednimi razmerami, kot so naravne nesreče.
Sajovic si želi nadgraditi tudi sistem zaščite in reševanja, denimo z boljšo opremo. “Ministrstvo za obrambo ima dva pomembna resorja, tako kot ima vsako srce dva prekata,” je bil med zaslišanjem slikovit dolgoletni prostovoljni gasilec. Sicer tudi ljubitelj narave in športa bo v kakšnem letu ali dveh dobil značko za 20 let udejstvovanja, se je pohvalil.
Izzivi so ga na področju civilne zaščite spremljali predvsem med šestnajstletnim županovanjem občini Tržič, ki jo je vodil od leta 2006 do 2022. Sajovic, rojen v Kranju 18. julija 1960, je v lokalno politiko zakorakal pred tem, ko je leta 1991 prvič postal svetnik v tržiški Krajevni skupnosti Kovor, nekoliko kasneje, v obdobjih 1994-1998 in 2002-2006 pa je bil občinski svetnik v občini Tržič.
Leta 2004 je na listi LDS prvič postal poslanec. Čez štiri leta je bil izvoljen ponovno.
Sajovic pa je v zadnjih dveh letih predvsem usklajeval delo poslancev Gibanja Svoboda, stranke, ki je bila ustanovljena pred zadnjimi državnozborskimi volitvami in dobila največjo poslansko skupino v zgodovini DZ. Koalicijski poslanski kolegi ob omembi njegovega imena niso skoparili s pohvalami. Predvsem so izpostavili njegovo umirjenost, kar je bilo pri vodenju tako velike in heterogene poslanske skupine ključno. Celo poslanka Levice Nataša Sukič, stranke, ki nasprotuje povečevanju izdatkov za nakup orožja, je na odboru za obrambo ocenila, da je “zelo simpatičen kandidat za obrambnega ministra”.
Opozicijski SDS in NSi, ki sta Sajovicu odrekli podporo, pa sta mu očitali, da kot magister veterine za ta resor ni primeren, pa tudi da pri razkrivanju premoženja ni dovolj transparenten. Že v preteklosti so sicer nanj leteli očitki o domnevno spornih družinskih nepremičninskih poslih v Tržiču in njegovi okolici, ki pa jih je Sajovic večinoma pripisal političnemu nagajanju.
Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so oktobra 2021 prejeli tudi prijavo, v kateri so mu očitali več kršitev – glede domnevnega nasprotja interesov, omejitve poslovanja, zlorabe položaja in nezdružljivosti funkcij. V okviru predhodnega preizkusa prijave KPK ni ugotovila kršitev iz njene pristojnosti, prijavo suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja pa je odstopila policiji in tožilstvu. Kot so danes za STA pojasnili na policijski upravi Kranj, razlogom za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti, v tej zadevi niso potrdili.
Sajovic se je tedaj na dogajanje za STA odzval z besedami, da so anonimke in ovadbe tako v Tržiču kot tudi sicer v Sloveniji očitno sestavni del političnega boja. V Tržiču je bilo od poraza nekdanjega tržiškega župana Pavla Ruparja in njegove stranke na lokalnih volitvah napisanih že več kot 100 ovadb, je zapisal. “Doslej so se vse izkazale za neutemeljene in neresnične,” je dejal.
Močna podpora koalicije Sajovicu v parlamentu prav tako ne pomeni, da bo preostanek mandata na Vojkovi brez čeri. Predstojnica katedre za obrambo Jelena Juvan meni, da bo največji izziv uravnovesiti zahteve mednarodne skupnosti v luči zaostrenih globalnih varnostnih razmer s pričakovanji domače javnosti. Medtem ko se Evropa oborožuje, je poudarila Juvan, se Slovenija še vedno vede, kakor da se je grožnje Evrope ne tičejo.
Sajovicu se zdi, da aktualna ekipa na ministrstvu svoje delo dobro opravlja, pri tem pa je še posebno pohvalil znanje in učinkovitost dosedanjega državnega sekretarja Damirja Črnčeca, zato je pričakovati, da ga bo želel obdržati na položaju.