Arso z atlasom podnebnih projekcij za Slovenijo do leta 2100

Agencija RS za okolje (Arso) je za pomoč pri prilagajanju podnebnim spremembam pripravila atlas podnebnih projekcij za Slovenijo do leta 2100. Ta vsebuje 2248 grafičnih prikazov za različne meteorološke, hidrološke in agrometeorološke spremenljivke.

 

 

“Podnebnim spremembam so zelo podvrženi naravni ekosistemi, vodni viri in človeško zdravje. Posledice sprememb pa vplivajo tudi na gospodarske dejavnostih, ki so v večji meri odvisne od naravnega okolja, med njimi kmetijstvo, gozdarstvo, energetika, turizem, promet, gradbeništvo, finančni sektor in zavarovalništvo. Pripravljene vsebine so tako namenjene vsem, ki se ukvarjajo, ali pa se bodo morali ukvarjati z načrti za prilagajanje podnebnim spremembam na različnih področjih,” so sporočili iz Arsa.

S pomočjo atlasa podnebnih projekcij lahko zainteresirani raziskujejo rezultate projekta Ocena podnebnih sprememb v Sloveniji do konca 21. stoletja, dostop je mogoč do vseh grafičnih in tabelaričnih produktov, ki so opisani v sinteznem poročilu projekta in objavljeni v prilogah k sinteznemu poročilu.

Grafike in preglednice so pripravljeni za celo Slovenijo ali različne podnebne regije, za različne letne čase ali na letni ravni, za tri prihodnja tridesetletna obdobja in tri različne scenarije izpustov toplogrednih plinov. Pet različnih grafičnih prikazov osvetljuje različne vidike sprememb podnebja in omogoča hiter dostop do informacij.

V atlasu je tako mogoče spremljati, kako se bosta spreminjala število dni s snežno odejo in količina vode v novozapadlem snegu, spremembe v sončnem obsevanju, spremembe v povprečni hitrosti vetra, kazalnike suše do konca 21. stoletja, spremembo v rabi energije za ogrevanje in hlajenje, pri vodni bilanci so referenčni evapotranspiraciji dodali še skupni odtok in napajanje podzemne vode, hidrološke spremenljivke pa so dopolnili s hidropotencialom.

Arso denimo ocenjuje, da se bo napajanje podzemne vode proti koncu stoletja najbolj spremenilo pozimi, kjer napovedi kažejo na povečanje, saj bo v glavnem deževalo in ne snežilo. Zimsko povečanje pa največ prinese tudi k letnemu povečanju, saj v preostalih letnih časih ne pričakujejo izrazitejših sprememb.

Kurilna sezona pa se bo v prihodnjih letih po napovedih krajšala. Konec stoletja bo v primeru pesimističnega scenarija kurilna sezona za več kot mesec dni krajša kot danes, so še navedli na Arsu.

Source
STA
Back to top button