
ZN za mir v Jemnu pozivajo k zmanjšanju napetosti v regiji
Za mir v Jemnu je potrebno zmanjšanje napetosti v širši regiji Bližnjega vzhoda, je na današnjem zasedanju Varnostnega sveta ZN o razmerah v Jemnu poudaril posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN Hans Grundberg. Slovenija je med drugim pozvala k zaščiti civilistov in civilne infrastrukture.
Grundberg je pozdravil najavo prekinitve sovražnosti med ZDA in jemenskimi hutijevci, vendar dodal, da dogodki zadnjih dni kažejo, da je Jemen vpleten v napetosti v širši regiji. S tem je mislil na obstreljevanje med Izraelom in hutijevci, česar dogovor z ZDA ni prekinil. Hutijevci so iz solidarnosti s Palestinci po izbruhu vojne v Gazi začeli napadati ladje v Rdečem morju, občasno pa z raketami ciljajo tudi Izrael.
Ameriški predsednik Donald Trump je po več tednih okrepljenih napadov na Jemen 6. maja naznanil, da so se dogovorili o prekinitvi sovražnosti.
Slovenija je pozdravila ta dogovor. “Seznanjeni smo z napovedjo sporazuma med ZDA in hutijevci, ki je bil objavljen prejšnji teden in priznavamo vlogo Omana pri tem (…) Vse strani so dolžne spoštovati mednarodno humanitarno pravo. Civilno prebivalstvo in infrastrukturo je treba vedno zaščititi,” je dejala namestnica veleposlanika Ondina Blokar Drobič.
“Slovenija obžaluje zadnje vojaško zaostrovanje v Jemnu in na območju Rdečega morja. Poročila o civilnih žrtvah, tudi otrocih, so zelo zaskrbljujoča,” je dejala in omenila ameriški napad na pristanišče Ras Isa ter obsodila obstreljevanje med Izraelom in hutijevci.
Hutijevce je pozvala, naj se vrnejo k mirovnim pogajanjem pod vodstvom ZN za končanje jemenske državljanske vojne, mednarodno skupnost pa k povečanju humanitarne pomoči civilnemu prebivalstvu. Slovenija želi tudi brezpogojno izpustitev humanitarnih delavcev in uslužbencev ZN ter nevladnih organizacij, ki so jih zaprli hutijevci.
Pred zasedanjem so veleposlaniki držav podpisnic skupne izjave o ženskah, miru in varnosti, med katerimi je tudi Slovenija, podali skupno izjavo, v kateri so med drugim poudarili, da morajo biti pravice žensk del vsakega mirovnega in političnega procesa v Jemnu.