
V Savdski Arabiji že drugo leto zapored romanje v Meko v omejenem obsegu
V Savdski Arabiji se danes začenja že drugo romanje v Meko med pandemijo covida-19, ki bo tudi letos potekalo v omejenem obsegu. Hadža se bo letos lahko udeležilo le 60.000 vernikov, ki živijo v Savdski Arabiji in so cepljeni.
Savdska Arabija tako letos v državo na romanje ni spuščala oseb, ki niso državljani ali nimajo dovoljenja za bivanje v tej kraljevini. Poleg tega morajo biti romarji cepljeni in stari med 18 in 65 let. Tisti prebivalci, ki so prispeli v državo iz tujine, so morali predložiti negativen PCR test in biti tri dni v karanteni.
Že lani so zaradi pandemije covida-19 močno omejili število udeležencev romanja. Takrat jih je lahko v Meko romalo le nekaj tisoč, medtem ko jih je bilo leta 2019 več kot dva milijona, večinoma iz tujine.
Romarji se bodo morali letos odreči tudi skupnim obedom v velikih jedilnicah. Malicali bodo tako lahko v svojih hotelskih sobah ali šotorih. V ta namen bo v pripravljenosti 78 gostinskih podjetij, ki bodo delila malico trikrat dnevno. Lani so sicer prejeli tudi paket, v katerem so bili sterilizirani kamni za ritualno kamenjanje hudiča, razkužilo, maske, molitvena preproga in ihram, belo oblačilo, ki ga nosijo romarji.
Hadž je eden od petih stebrov islama in vsak musliman bi ga moral opraviti najmanj enkrat v življenju. V okviru rituala se morajo romarji med drugim sedemkrat sprehoditi okoli kabe. Med petdnevnim romanjem pa se bodo romarji zbrali tudi na gori Arafat, kjer naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo. Vrhunec bo z začetkom kurban bajrama, ki se obeležuje z obrednim kamenjanjem hudiča. Kurban bajram je poleg ramazanskega bajrama drugi najpomembnejši praznik za muslimane.
Pred pandemijo se je romanja v Meko udeležilo tudi po dva milijona in več romarjev. Meka je tako v zadnjih letih doživela hiter razvoj, saj so zgradili dodatna nakupovalna središča, apartmaje in luksuzne hotele. Hažd sicer prinese letno okoli 12 milijard dolarjev.