
V Rusiji obsodili mednarodno priznanega opazovalca volitev
Sodišče v Moskvi je danes obsodilo mednarodno priznanega opazovalca volitev Grigorija Melkonjanca, sopredsednika neodvisnega ruskega gibanja za spremljanje volitev Golos (Glas). Obsodili so ga na pet let v kazenski koloniji zaradi nekdanjega sodelovanja Golosa z mrežo evropskih opazovalcev, ki so jo leta 2021 prepovedali.
Sodišče je Melkonjancu izreklo tudi devetletno prepoved sodelovanja v vseh civilnodružbenih dejavnostih, je na svoji spletni strani sporočila mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI).
Sodišče ga je obsodilo zaradi povezav z Evropsko mrežo organizacij za spremljanje volitev (ENEMO), ki so jo v Rusiji leta 2021 razglasili za nezaželeno in ji prepovedali delovanje. Melkonjanc se je na začetku sojenja septembra lani izrekel za nedolžnega. Golos pa je zagotavljal, da so sodelovanje z mrežo končali, ko so jo prepovedali.
Strokovnjak za volilno pravo, ki je od aretacije avgusta 2023 v priporu, bo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa po obsodbi moral v kazenski koloniji prestati še dve leti in pol. Njegov odvetnik je medtem za časnik New York Times povedal, da se bo na sodbo pritožil. Zavrnil jo je kot politično motivirano.
Melkonjanc je svojim podpornikom po izreku sodbe na sodišču dejal, da se ne bo nikoli predal in da se ne smejo niti oni.
Borci za človekove pravice sojenje in druge ukrepe proti Golosu kritizirajo kot politično motivirana dejanja.
Po mnenju Amnesty International je Melkonjanc zapornik, ki ga preganjajo izključno zaradi njegovega miroljubnega aktivizma. Direktorica AI za vzhodno Evropo in srednjo Azijo Marie Struthers je danes ruske oblasti obtožila, da so mu sodili samo zato, ker ga želijo utišati. Zahtevala je njegovo takojšnjo izpustitev iz zapora, saj je bil “njegov edini ‘prekršek’ to, da je zagovarjal pravico do svobodnih in poštenih volitev v Rusiji”.
Njegov primer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sodi v okvir zatiranja oporečnikov v Rusiji po začetku invazije na Ukrajino februarja 2022.
Nevladno organizacijo Golos so ustanovili leta 2000. Kot mednarodno spoštovana organizacija za spremljanje volitev v Rusiji je zaradi kritičnega poročanja o volitvah hitro dobila sovražnike v ruskem državnem aparatu. Leta 2013 je Golos postal prva organizacija v Rusiji, ki so jo označili za tujega agenta. Leta 2016 pa so organizacijo razpustili, navaja AI.
Kmalu po označitvi Golosa za tujega agenta je bilo ustanovljeno gibanje z istim imenom, ki se prav tako ukvarja s spremljanjem volitev. Ruske oblasti so gibanje ter 20 njegovih aktivistov in koordinatorjev leta 2021 prav tako razglasile za tuje agente. Po navedbah dpa ga sicer doslej še niso prepovedali in ostaja edina neodvisna organizacija za spremljanje volitev v Rusiji.