
Ifo: Odmik od Kitajske bi bil hud udarec za nemško gospodarstvo
Odmik Nemčije od Kitajske, ki bi vodil v povračilne ukrepe slednje, bi Nemčijo stal skoraj šestkrat več kot brexit, izhaja iz raziskave, ki jo je v imenu bavarskega industrijskega združenja (VBW) opravil münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo. Trgovinska vojna s Kitajsko bi najhuje prizadela nemško avtomobilsko industrijo.
“Deglobalizacija nas dela revnejše. Namesto da se podjetja brez utemeljenega razloga obračajo stran od pomembnih trgovinskih partnerjev, bi morala dodatno pridobivati surovine iz drugih držav, da bi zmanjšala enostransko in kritično odvisnost od določenih trgov in avtoritarnih režimov,” je pojasnila soavtorica raziskave Lisandra Flach.
V Nemčiji bi trgovinska vojna s Kitajsko najhuje udarila po avtomobilski industriji, ki bi izgubila 8,47 odstotka dodane vrednosti oz. 8,31 milijarde dolarjev (8,15 milijarde evrov). Po velikosti izgube bi avtomobilskim sledila podjetja, ki proizvajajo transportno opremo (-5,14 odstotka dodane vrednosti oz. 1,53 milijarde dolarjev), ter proizvajalci strojev in opreme (-4,34 odstotka oz. -5,2 milijarde dolarjev), so sporočili z inštituta Ifo.
Inštitut je svoj trgovinski model uporabil za simulacijo petih scenarijev, vključno z odmikom zahodnih držav od Kitajske in hkratno sklenitvijo trgovinskega sporazuma med EU in ZDA. Trgovinski sporazum med EU in ZDA bi lahko ublažil negativne učinke ločevanja na nemško in ameriško gospodarstvo, vendar jih ne bi v celoti izničil. Glede na pričakovane koristi trgovinskega odnosa z ZDA bi bili neto stroški v primeru tega scenarija podobni predvidenim stroškom brexita, ugotavljajo na inštitutu.
“Če želi Nemčija kot izvozna država prilagoditi svoj poslovni model, potem prenos oskrbovalnih verig na domača podjetja ni rešitev, ki bi pomagala gospodarstvu,” je dejal soavtor raziskave Florian Dorn.
Kot obetavnejšo možnost Dorn izpostavlja vzpostavitev strateških partnerstev in sporazumov o prosti trgovini s podobno mislečimi državami, kot so ZDA. “To bi moral biti cilj nemške in evropske gospodarske politike,” je prepričan.