
Ruska centralna banka z največjim rezom obrestne mere v treh letih
Ruska centralna banka je danes ključno obrestno mero znižala z 20 na 18 odstotkov, kar je največji rez v več kot treh letih. Pristojni se namreč želijo izogniti recesiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Rusko gospodarstvo je od februarja 2022, ko je Rusija poslala vojsko v Ukrajino, zaznamovano z nestabilnostjo. Ruska centralna banka je po izbruhu vojne začela z višanjem ključne obrestne mere, ki je vrh dosegla oktobra lani, ko je dosegla 21 odstotkov. Na tej stopnji je ostala do junija, ko so jo ruski centralni bankirji znižali na 20 odstotkov.
Vendar so visoke obrestne mere močno prizadele podjetja, zato so nekateri vodilni ruski poslovneži v državi pritiskali na centralno banko, naj zniža obrestne mere.
“Trenutni inflacijski pritiski, vključno s temeljnimi, upadajo hitreje, kot je bilo predvideno. Rast domačega povpraševanja se upočasnjuje,” je banka navedla v današnjem sporočilu za javnost.
Letna stopnja inflacije je junija znašala nekaj več kot devet odstotkov, medtem ko je centralna banka za cilj postavila štiri odstotke.
Ruski bruto domači proizvod (BDP) je v letih 2023 in 2024 rasel, vendar pristojne skrbi, da njihov gospodarski model ni več zadosten za ohranjanje rasti.
V izjavi na svoji spletni strani je centralna banka ohranila svoje napovedi glede BDP. Za letošnje leto tako pričakuje rast v višini enega do dveh odstotkov, prihodnje leto pa 0,5- do 1,5-odstotno rast.
Ruski analitik in vlagatelj Evgenij Kogan je prek omrežja Telegram ocenil, da bi banka lahko do konca leta zaradi skrbi glede recesije znižala obrestne mere na 15 odstotkov, navaja AFP. “Upočasnitev poslovne in potrošniške aktivnosti se bo nadaljevala, gospodarska rast se bo v bistvu ustavila, cene pa bodo počasi naraščale,” je zapisal.



