Svet delavcev Marjetice Koper ostro proti ustanovitvi holdinga

Zaposleni v koprskem komunalnem podjetju Marjetica Koper nasprotujejo nameri koprske občine, da ustanovi javni holding. Kot pravijo, to zanje ni sprejemljivo, saj menijo, da gre zgolj za kopičenje političnega kadra. Prav tako opozarjajo na izločanje podpornih služb, zaradi česar bi morali zaposleni sklepati nove pogodbe.

Predsednik sveta delavcev Luka Šavron je danes na novinarski konferenci v Kopru povedal, da ne vidijo potrebe po ustanovitvi holdinga. Namesto tega zahtevajo, da se nastale težave rešuje znotraj že obstoječega podjetja, saj menijo, da se jih lahko le tako učinkovito reši. “Če to dosežemo, ni potrebe po nikakršnem holdingu, s tem pa bomo dosegli boljše poslovanje podjetja in tudi izboljšali javni servis do občanov,” je poudaril.

Predsednik sindikata v podjetju Marjetica Koper Žarko Pejčić je opozoril na kopičenje političnega kadra, ki so mu priča že v obstoječem podjetju, verjamejo pa, da bi se z ustanovitvijo holdinga to le še povečalo. “Večina direktorjev in županov je pripeljala svojega človeka, vse te pa je zdaj treba financirati,” je opozoril. Kopičenje zaposlenih je ocenil za veliko težavo v Marjetici, dopušča pa tudi možnost, da so se prav zaradi tega zvišale položnice občanov.

V svetu delavcev Marjetice so še opozorili, da naj bi se v okviru holdinga iz matičnih podjetij izločile in prenesle podporne službe, ti zaposleni pa bi morali skleniti nove pogodbe o zaposlitvi znotraj holdinga.

Zbrane je nagovorila tudi sekretarka zahodne regije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Irena Jaklič Valenti. Spomnila je, da so v Ljubljani in Mariboru podobna holdinga že ustanovili, in da nista prinesla želenih rezultatov. Kot glavni razlog, da takšni in tudi drugi javni holdingi v Sloveniji ne upravičujejo svojega imena, je navedla, da holdingov ne vodi stroka, temveč vsakokratna aktualna politična garnitura.

Dodala je, da bi javni holding v konkretnem primeru združil dve javni gospodarski podjetji in en zavod za šport, med katerimi ni sinergije. “Edina sinergija bi bila pri nabavi pisarniškega materiala, kar pa je minorno glede na podražitev aparata,” je opozorila. Spomnila je še, da se namerava sporni holding ustanoviti zgolj v Mestni občini Koper in ne na območju ostalih istrskih občin, s čimer bi vsaj racionalizirali procese.

Koprski župan Aleš Bržan, ki se je udeležil današnjega srečanja sveta delavcev, je po koncu novinarske konference za medije pojasnil, da želijo ustanoviti javni holding, ki bi združil administrativno-organizacijske službe pod enotno streho, zaradi česar verjame, da bi se delovni procesi poenotili, obenem pa tudi pocenili. Ob tem je dejal, da so strahovi delavcev, da bi ostali brez službe ali da bi imeli nižje plače, neupravičeni, saj se delo zanje ne bi spremenilo.

O holdingu so sicer nameravali razpravljati tudi na majski občinski seji Mestne občine Koper, a je Bržan povedal, da nima težav, da se to točko umakne z dnevnega reda. “Četrta največja občina smo v državi, dve večji občini sta že ustanovili holding, lahko smo tretji, peti ali deseti. Menim, da če ne zdaj, bo tudi čez kako leto to še vedno aktualno, ker je to dober način za optimiziranje poslovanja javnih podjetij,” je zaključil.

Mestna občina Koper je minuli mesec naročila izdelavo ocene vrednosti javnega podjetja Marjetica Koper za potrebe ustanovitve javnega holdinga, ki bi bil v popolni lasti občine. Zasnova holdinga predvideva združitev dveh javnih podjetij in enega zavoda, in sicer več kot 94 odstotkov lastniškega deleža občine v omenjenem podjetju, skoraj 52 odstotkov lastniškega deleža občine v Rižanskem vodovodu Koper, Javni zavod za šport Koper in v prihodnje še novo ustanovljeno gradbeno podjetje in podjetja za vzdrževanje ter upravljanje sončnih elektrarn.

Back to top button