
Merz: Storili bomo vse za vrnitev nemškega gospodarstva na pot rasti
Storili bomo vse, kar je v naši moči, da se nemško gospodarstvo vrne na pot rasti, je v prvem pomembnejšem nagovoru v nemškem parlamentu po prevzemu položaja danes dejal nemški kancler Friedrich Merz. Ob tem je napovedal tudi reforme in ukrepe za oživitev gospodarstva.
“Z lastnimi prizadevanji lahko ponovno postanemo motor rasti, na katerega svet gleda z občudovanjem,” je poudaril Merz.
V svojem nagovoru je predstavil tudi vrsto ambicioznih načrtov za oživitev nemškega gospodarstva, ki se trenutno bori za preživetje, hkrati pa se sooča z grožnjo nemških carin.
Med temi je izpostavil ukrepe za spodbujanje konkurenčnosti do postopnega zniževanja višine davka od dohodkov pravnih oseb od leta 2028, davčne olajšave za naložbe v novo opremo, obnovo dotrajane državne infrastrukture in zmanjšanje bremen birokracije.
Med ključnimi načrti nove vladajoče koalicije konservativne unije CDU/CSU in socialdemokratov (SPD) je tudi ustanovitev sklada za spodbujanje naložb v infrastrukturo v višini 500 milijard evrov za investicije v infrastrukturo v obdobju 12 let in podnebno preobrazbo.
Merz je izrazil tudi upanje v to, da mu bo uspelo prekinitev trgovinskega spora z ZDA. Po njegovi oceni je znižanje carin z obeh strani boljša možnost kot uvedba dodatnih carin ene države proti drugi.
Po Merzovih besedah nemška vlada predlaga novo pobudo za prosto trgovino EU. Kot je opozoril, je vsako četrto nemško delovno mesto neposredno ali posredno odvisno od zunanje trgovine.
Glede Kitajske je dejal, da bo ostala “pomembna partnerica Nemčije”, pri tem pa bodo vladne aktivnosti še naprej usmerjene v zmanjševanje odvisnosti od kitajskega gospodarstva.
Medtem ko so nekateri ekonomisti pozdravili Merzove načrte za ponovno oživitev gospodarstva, pa se že pojavljajo tudi dvomi o tem, ali bo njegova koalicija pokazala dovolj poguma pri sprejemanju velikih strukturnih reform.
Nemško gospodarstvo se v zadnjih letih sooča s številnimi izzivi – vse od šibkega povpraševanje na ključnih izvoznih trgih, zlasti na Kitajskem, do visokih stroškov energije, ki jih je povzročila ruska invazija na Ukrajino. Razmere dodatno otežujejo tudi težave s starajočim prebivalstvom in pomanjkanjem usposobljene delovne sile.