
Banka Slovenije krepi naložbe v trajnostne obveznice
Banka Slovenije je lastne naložbe v zelene, socialne in trajnostne obveznice do konca lanskega leta v primerjavi z letom prej povečala za skoraj 180 milijonov evrov na 625 milijonov evrov. To predstavlja okoli 11 odstotkov njenih finančnih naložb, so danes sporočili iz centralne banke.
Lani so znižali tehtano povprečje ogljične intenzivnosti njihovih naložb v nefinančne podjetniške obveznice za približno 22 odstotkov in v delnice za približno 40 odstotkov. “S tem je tehtano povprečje ogljične intenzivnosti naših naložb v nefinančne podjetniške obveznice nižje od primerljivih referenčnih indeksov za približno 60 odstotkov, v delnice pa za približno 40 odstotkov,” so navedli v današnjem sporočilu za javnost.
V skladu s strategijo podnebne nevtralnosti EU je dolgoročni cilj Banke Slovenije, da se do leta 2050 v največji možni meri približajo ničelnim neto emisijam toplogrednih plinov v okviru lastnih naložb. V prihodnje si bodo tako po njihovih navedbah še naprej prizadevali postopno izboljševati s podnebjem povezane kazalnike svojih finančnih naložb.
Da bi dosegli dolgoročni cilj, so si do konca letošnjega leta zadali dva srednjeročna mejnika. “Prvega smo predčasno že dosegli, saj obseg naših naložb v zelene, socialne in trajnostne obveznice že presega ciljni znesek najmanj 600 milijonov evrov. V okviru drugega pa bomo zmanjševali ogljični odtis naših naložb v izdajatelje iz zasebnega sektorja, to je podjetniških obvezni kritih obveznic in delnic,” so poudarili.
Njihov okvir upravljanja tveganj z vključitvijo okoljskih dejavnikov v proces prepoznavanja in ocenjevanja tveganj, ki so jim izpostavljene njihove lastne finančne naložbe, dopolnjuje izvajanje okoljskih stresnih testov. “Rezultati okoljskega stresnega testa kažejo, da okoljska tveganja prispevajo k povečanju finančnih tveganj, kar potrjuje našo zavezo in aktivnosti za zmanjšanje ogljičnega odtisa lastnih finančnih naložb,” so pojasnili.
Banka Slovenije v skladu s strategijo družbeno odgovornega in trajnostnega investiranja, ki jo je sprejela leta 2023, letno objavlja s podnebjem povezane informacije o lastnih finančnih naložbah. “S tem želimo prispevati k večji transparentnosti glede podnebnih tveganj in priložnosti v okviru lastnih finančnih naložb ter hkrati povečati zavedanje in razumevanje javnosti glede podnebnih tveganj,” so zapisali ob objavi tretjega poročila.