
Ruski plin junija predstavljal četrtino uvoženega plina v Nemčijo
Ruski plin je junija predstavljal 26 odstotkov porabljenega plina v Nemčiji, medtem ko je bil pred vojno v Ukrajini delež uvoza ruskega plina v Nemčijo okoli 55-odstoten. Plinovod Severni tok 1, po katerem teče plin v Evropo, je trenutno zaradi del zaprt, vendar v Berlinu in Bruslju menijo, da izgovorov za ponoven zagon plinovoda ne bi smelo biti.
Nemško gospodarsko ministrstvo je pojasnilo, da je delež uvoza ruskega plina delno upadel zaradi odločitve ruskega energetskega velikana Gazprom, da zmanjša dobavo plina na 40 odstotkov, pri čemer je podjetje krivilo tehnične težave. Delno pa je manjši obseg ruskega plina posledica tudi diverzifikacije virov.
“Kot alternativo ruskemu plinu smo povečali nakup količin zemeljskega plina z Norveška in Nizozemske, prav tako pa se je znatno povečala dobava plina preko terminalov za utekočinjen plin (LNG),” je navedbe ministrstva povzela nemška tiskovna agencija dpa.
Ministrstvo je ob tem dodalo, da bi s skupnimi močni neodvisnost od ruskega plina lahko dosegli poleti 2024.
V četrtek naj bi se sicer končala 10-dnevna vzdrževalna dela plinovoda Severni tok 1, zaradi katerih se je pretok plina po njem iz Rusije v Nemčijo 11. julija popolnoma zaustavil.
Nemška vlada je danes dejala, da pričakuje, da bo plin po koncu del znova stekel po plinovodu in da bo Gazprom izpolnil svoje obveznosti.
V torek je ruski predsednik Vladimir Putin poudaril, da ruski energetski velikan Gazprom izpolnjuje pogodbene obveznosti, ni pa še prejel dokumentacije o dobavi plinske turbine za plinovod Severni tok 1, ki je na popravilu v Kanadi. Brez nje naj bi se dobave plina v Evropo znižale za okoli polovico, je dejal, vendar v Berlinu menijo, da gre zgolj za izgovor, na podlagi katerega bi Rusija lahko zmanjšala količine dobavljenega plina.
Da nima zagotovil, da bo plinska turbina, ki je nujna za delovanje ključne kompresijske postaje Portovaja, prispela s servisa v Kanadi, je pretekli teden opozoril že Gazprom, vendar je danes predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen poudarila, da je turbina že na poti in bo pravočasno v Rusiji, tako da ni izgovorov, da Rusija ne bi dobavljala plina.
V Evropi so vseeno previdni glede napovedi, ali bo plin res še stekel po plinovodu. Tudi von del Leynova je danes dejala, da je popolna prekinitev dobave ruskega plina verjeten scenarij, medtem ko so neimenovani viri v torek za tiskovni agenciji Bloomberg in Reuters povedali, da bo Gazprom v četrtek prek plinovoda Severni tok 1 ponovno začel dobavljati plin v Nemčijo, a z zmanjšano zmogljivostjo.