
Potekalo bo prvo televizijsko soočenje glavnih kandidatov za vodjo britanskih torijcev
Na britanski televiziji BBC bo danes zvečer potekalo prvo soočenje glavnih kandidatov za novega vodjo britanske konservativne stranke in tudi predsednika vlade, zunanje ministrice Liz Truss in nekdanjega finančnega ministra Rishija Sunaka. To bo njuno prvo soočenje, potem ko ju je vodstvo stranke izbralo med več kandidati.
Po poročanju BBC bodo televizijska soočenja v tem boju zelo pomembna, saj bodo za člane stranke glavni vir informacij o stališčih kandidatov, ker se srečanj z njimi v živo udeležijo le redki.
Pomembna bodo tudi zato, ker bodo po njih ankete med Britanci o tem, kdo je bolj primeren za premierja, lahko pomembno vplivale na še neodločene člane konservativne stranke, ki bodo na koncu izbirali novega vodjo. Članov konservativne stranke je namreč le okoli 160.000, medtem ko ima Velika Britanija približno 67 milijonov prebivalcev.
Več anket znotraj stranke trenutno kaže na veliko prednost ministrice Truss. Na petem in hkrati končnem glasovanju vodstva stranke 20. julija je sicer dobila 113 glasov, Sunak pa 137.
Sunak je pred soočenjem obljubil, da bo kot premier oster do Kitajske, ki jo je označil za največjo grožnjo domači in svetovni varnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
To je obljubil potem, ko ga je Trussova obtožila, da je šibak v odnosih do Kitajske in Rusije. Kitajski državni časnik Global Times pa ga je pred tem označil za edinega kandidata z “jasnim in pragmatičnim pogledom na razvoj vezi med Združenim kraljestvom in Kitajsko”.
Sunak je v nedeljo dejal, da se zavzema za zmanjšanje kitajskega vpliva z zaprtjem vseh 30 Konfucijevih inštitutov v državi, ki izvajajo kulturne in jezikovne programe, pa tudi z večjim nadzorom nad tujim financiranjem univerz. Napovedal je prizadevanja za vzpostavitev mednarodnega sodelovanja v boju proti kitajskim kibernetskim grožnjam ter preučitev prepovedi kitajskih nakupov ključnih britanskih podjetij.
Trussova se je pred tem prav tako zavzela za strožji pristop do Kitajske in pozvala, naj skupina G7 postane “gospodarski Nato” proti kitajskim grožnjam. Peking je posvarila pred sankcijami, če ne bo spoštoval mednarodnih pravil.
Njen tiskovni predstavnik je v odzivu na Sunakove izjave izpostavil, da je Trussova kot zunanja ministrica zaostrila britansko stališče do Pekinga in bila vodilna pri odgovoru na naraščajočo kitajsko agresijo. S tem bo nadaljevala tudi kot premierka, je izpostavil.
Trussova je v zadnjih dneh sicer obljubila, da bo kot premierka odpravila “zastarele” zakone, ki so jih sprejeli v skladu z zakonodajo Evropske unije. Obljubila je revizijo vseh teh zakonov in da bo “sprostila celoten potencial Velike Britanije po brexitu”, navaja spletni portal Politico.
Sunak pa je pred tednom dni za časnik Telegraph zapisal, da bo do splošnih volitev odpravil ali reformiral vso birokracijo EU.
Oba kandidata sta bila medtem soglasna v napovedi zaostritve britanske politike do nezakonitih migracij. Trussova je obljubila razširitev obmejnih sil, Sunak pa se je zavezal za letno omejitev števila beguncev, ki lahko pridejo v državo.
V kampanji za vodenje stranke sta se oba ponovno zavezala k uveljavitvi sporne vladne azilne sheme v dogovoru z Ruando, katere zakonitost v skladu z ukrepom Evropskega sodišča za človekove pravice sedaj preučujejo britanska sodišča.
Eden od dveh kandidatov bo torej na položaju nasledil sedanjega premierja v odstopu Borisa Johnsona, ki je v začetku julija odstopil s položaja vodje konservativne stranke. Odstopil je po valu odstopov ministrov, sekretarjev in drugih sodelavcev v njegovi vladi zaradi vrste škandalov, v katere je bil vpleten.
O nasledniku Johnsona na čelu stranke, ki bo nato postal tudi britanski premier oziroma premierka, bo do 2. septembra na tajnem glasovanju odločalo okoli 160.000 članov stranke. Zmagovalca naj bi razglasili 5. septembra, poročajo tuje tiskovne agencije.