Logar: Zaslišanje v okviru 7. člena je na dnevnem redu slovenskega predsedstva

Številni evropski poslanci so bili danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu kritični zaradi zastoja v procesu po 7. členu v primeru Poljske in Madžarske zaradi kršitev temeljnih evropskih vrednot. Zunanji minister Anže Logar je v imenu Sveta EU potrdil, da zaslišanje je na dnevnem redu slovenskega predsedstva.

Proces po 7. členu pogodbe EU, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic kršiteljici evropskih vrednot, je tako v primeru Poljske kot Madžarske že leta v zastoju, saj med članicami ni zadostne podpore kakršnemu koli premiku. Za sankcije je sicer potrebno soglasje, ki ga zaradi vzajemne podpore med Budimpešto in Varšavo ni mogoče doseči, pa tudi nekatere druge članice temu niso naklonjene.

Podpredsednica Evropske komisije za vrednote in preglednost Vera Jourova je danes ponovila, da se po oceni komisije razmere na Poljskem in Madžarskem ne izboljšujejo. Za komisijo je po njenih besedah bistveno, da ta tema ostaja na dnevnem redu, vse dokler obstajajo razlogi za sprožitev tega procesa. Ob tem je spomnila, da je za sankcije potrebno soglasje.

Številni evropski poslanci so bili danes v razpravi v Strasbourgu kritični, ker ni napredka v tem procesu. Evropska poslanka iz vrst liberalcev Sophie in ‘t Veld je članice pozvala, naj vendarle glasujejo o tem. Evropska poslanka iz vrst zelenih Gwendoline Delbos-Corfield pa je izpostavila, da je med slovenskim predsedovanjem Svetu EU v prihodnjih šestih mesecih potreben nov niz zaslišanj v okviru tega procesa.

V razpravi je sodeloval tudi zunanji minister Anže Logar v vlogi visokega predstavnika, ki v času slovenskega predsedovanja zastopa Svet EU v odnosih z Evropskim parlamentom. Evropska poslanka iz liberalne Renew Valerie Hayer ga je izzvala, naj slovensko predsedstvo, ki trdi, da je vladavina prava v srčiki predsedovanja, to dokaže z obrambo vladavine prava na Madžarskem in Poljskem ter naj ne sodeluje z neliberalnim madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom.

Logar je v odziv na kritike glede nedejavnosti v tem procesu spomnil, da je unija postopek v primeru Poljske sprožila decembra 2017 in da so se od takrat zvrstila štiri zaslišanja, tri v letu 2018 in eno junija letos, vmes pa je bilo sedem predsedstev. V primeru Madžarske pa se je postopek začel septembra 2018 in od takrat so bila tri zaslišanja, dve v letu 2019 in eno junija letos. Izpostavil je tudi, da zaradi epidemioloških razmer ni bilo mogoče izvajati zaslišanj.

Ob tem je dejal, da sicer ne more prejudicirati dejavnosti v prihodnjih šestih mesecih, a da zaslišanje v okviru 7. člena je na preliminarnem dnevnem redu slovenskega predsedstva. Podrobnejši ni bil. Predvideno naj bi bilo zaslišanje na decembrskem zasedanju ministrov EU za evropske zadeve.

Logar je sicer danes v Evropskem parlamentu poudaril, da slovensko predsedstvo pripisuje velik pomen spoštovanju pravne države in varstvu temeljnih pravic. Izpostavil je skupno odgovornost za spodbujanje skupnih vrednot ter zatrdil, da bo slovensko predsedstvo uporabilo orodja, ki so na voljo, in spodbujalo skupno kulturo pravne države v EU.

Source
STA
Back to top button