Evropska komisija na pomoč vinarjem

Evropska komisija je sprejela izredne ukrepe za odpravo trenutnih neravnovesij na vinskem trgu v več regijah EU. V okviru nacionalnih podpornih programov za vino bodo države članice zdaj lahko z ukrepom krizne destilacije odstranile presežek vina s trga, so danes sporočili v Bruslju.

Prav tako se zagotavlja prožnost pri izvajanju programov podpore za vino, kar bo povečalo stopnjo sofinanciranja EU ukrepov, povezanih s prestrukturiranjem, zeleno trgatvijo, promocijo in naložbami.

Vinski sektor se zaradi trenutne visoke rasti cen hrane in pijače sooča z upadom porabe, kar v povezavi z dobro letino 2022 in posledično posledicami težav na trgu med pandemijo povzroča kopičenje zalog. Proizvodnja vina v EU se je letos v primerjavi s prejšnjim letom povečala za štiri odstotke, ob čemer so bile že začetne zaloge za dva odstotka višje kot v povprečju zadnjih pet let.

Padec porabe vina v tekočem tržnem letu komisija ocenjuje na sedem odstotkov v Italiji, 10 odstotkov v Španiji, 15 odstotkov v Franciji, 22 odstotkov v Nemčiji in 34 odstotkov na Portugalskem. Poleg tega je EU med letošnjim januarjem in aprilom izvozila za 8,5 odstotka manj vina kot v enakem obdobju lani, kar je še dodatno prispevalo k povečanju zalog.

Takšne razmere na trgu predstavljajo težavo za vinogradnike in pridelovalce v EU, znižanje tržnih cen in posledično resno izgubo dohodka. V Bruslju sicer opažajo, da je neravnovesje med razpoložljivo ponudbo in povpraševanjem koncentrirano v določenih regijah in vinih. Najbolj prizadeta so rdeča in rose vina iz nekaterih regij Francije, Španije in Portugalske.

Komisija je tako sprejela ukrepe, ki bodo vinskemu sektorju pomagali odpraviti trenutna neravnovesja. Treba je bilo sprejeti začasne tržne ukrepe, da bi preprečili, da bi neprodano vino obremenjevalo celoten notranji trg in proizvajalcem preprečevalo, da bi našli zadostne skladiščne zmogljivosti za novo letino, so zapisali v Bruslju.

Zahvaljujoč današnji odločitvi bo tako mogoče do 15. oktobra 2023 v okviru podpornih programov za vino destilirati tisto vino, ki ga je kriza na trgu najbolj prizadela. Destilirano vino se umakne s trga, pridobljeni alkohol pa se lahko uporablja le v neprehrambene namene, da se prepreči izkrivljanje konkurence, je še odločila komisija.

Države članice morajo ukrep krizne destilacije uporabiti za regije ali vrste vina s tržnim neravnovesjem, o merilih za izvajanje tega izrednega ukrepa pa komisiji obvestiti najpozneje do konca avgusta.

Komisija je odobrila tudi dodatno prožnost pri izvajanju in financiranju programov podpore za vino za proračunsko leto 2023. To bo državam članicam omogočilo, da svoje ukrepe bolje prilagodijo razmeram na trgu vina v tekočem letu in bolje izkoristijo zeleno trgatev za preprečevanje oz. zmanjšanje potencialnega presežka vina za prihodnje leto.

Back to top button