Številne organizacije o pomenu čebel za prehranski sistem

Številne organizacije ob današnjem svetovnem dnevu čebel poudarjajo pomen čebel in drugih opraševalcev za prehranski sistem. Ob tem pozivajo k povezovanju za večjo zaščito opraševalcev, ohranjanje biotske raznovrstnosti in trajnostno pridelavo hrane.

V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) so poudarili, da v Sloveniji brez slovenskih čebelarjev ne bo mogoče dolgoročno ohraniti populacije čebel in kakovostnega opraševanja. “Čebelarji s svojim delom opravljajo izjemno pomemben opraševalni servis, ki koristi celotni družbi, vendar za to delo danes še vedno niso sistemsko ustrezno ovrednoteni,” so navedli v današnjem sporočilu za javnost.

Zato se v KGZS zavzemajo za uvedbo sistemske podpore za opraševalni servis oz. za plačilo na panj, s katerim bi država priznala pomembno vlogo čebelarjev pri zagotavljanju opraševanja kmetijskih rastlin in ohranjanju ekosistemov. Takšen ukrep bi po njihovem pomenil pomembno priznanje za delo čebelarjev ter dodatno spodbudo za ohranjanje čebelarstva in zdrave populacije opraševalcev v Sloveniji.

V ljubljanski biotehniški fakulteti se zavzemajo za ukrepe za zaščito čebel in drugih opraševalcev. Rešitve za njihovo zaščito so več ohranjenih habitatov, manj pesticidov in bolj trajnostno kmetijstvo. Pomembno vlogo pri podpori opraševalcem imajo tudi medovite rastline. Med njimi so našteli sončnice in ajdo.

Kot so zapisali, opraševanje omogoča pridelavo kakovostne hrane. Z upadom opraševalcev se zmanjšujeta količina in raznovrstnost pridelkov, poslabšuje se kakovost hrane, zvišujejo pa se tudi njene cene. Raziskovalci opozarjajo, da čebele in druge opraševalce danes najbolj ogrožajo izguba habitatov, pesticidi, podnebne spremembe, bolezni in onesnaževanje. “Samo zaščita medonosne čebele ni dovolj, zelo pomembni so tudi divji opraševalci,” so izpostavili.

V Skupini Prva so s Čebelarsko zvezo Slovenije nadaljevali projekt Prva čebela. V teh dneh so postavili 24., 25. in 26. učni čebelnjak, in sicer na osnovnih šolah Senovo in Vitanje ter Srednji šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje. “S tem pobuda v sedmem letu delovanja še naprej raste ter pomembno prispeva k ohranjanju čebel in zdravega okolja,” so sporočili.

Ob svetovnem dnevu čebel so v družbi A1 Slovenija pripravili akcijo, s katero ozaveščajo, da ljudje s svojim načinom življenja in posegi v okolje čebelam vse bolj zmanjšujemo prostor za prehranjevanje in gnezdenje. V sodelovanju z družbo BTC so s simbolično gesto čebelam za en dan vrnili 125 kvadratnih metrov prostora, saj mimoidoče v ljubljanskem središču BTC City danes pričakuje skoraj 2000 sadik medovitih rastlin, ki jih lahko odnesejo domov.

Back to top button