V zunajparlamentarnih strankah izpostavili slabosti na referendumu zavrnjenega zakona

V zunajparlamentarnih strankah Zeleni Slovenije in Nova socialdemokracija, organizatorkah referendumske kampanje proti zakonu o dodatku k pokojninam umetnikov, so ob njegovi referendumski zavrnitvi znova izpostavili slabosti zakona. Zeleni so zadovoljni, da je javnost prepoznala njegovo problematičnost, v NSD opozarjajo na kulturniški elitizem.

Zeleni Slovenije so zadovoljni, da je “javnost prepoznala problematičnost predlaganega zakona in ga na referendumu zavrnila”. “Od vsega začetka smo opozarjali, da zakon ne rešuje ključnih težav v kulturi – ne pomaga prekarcem, ne izboljšuje pogojev za delo in ne zmanjšuje političnega vpliva. Volivke in volivci so s svojim glasom sporočili, da si želijo bolj poštenih in sistemskih rešitev,” so navedli v odzivu za STA.

Izid nedeljskega referenduma razumejo kot “opozorilo, da privilegiji za ozke skupine niso odgovor na resnične težave pokojninskega sistema ali kulturnega sektorja”. Obenem izid razumejo tudi kot izraz nezaupnice vladi, ki je poskušala s pozivom k bojkotu preprečiti odločanje ljudi. “A ta poziv se je vrnil kot bumerang – volivke in volivci so pokazali, da demokracije ni mogoče ustaviti ali preslišati,” so še dodali v stranki.

V Novi socialdemokraciji pa so za STA navedli, da svojega glasu proti niso vezali na zaupnico vladi ali spopad desnih proti levim, saj se kot nasledniki doktrine Janeza Evangelista Kreka na nek način prej uvrščajo na levo kot na desno. “Menimo, da je bil zakon sam po sebi slab in da so tudi državljani preko razgrnitve mnenj oz. same kampanje to spoznali,” so pojasnili.

“‘Nezaupnico’ oz. kritiko pa izrekamo parlamentu, da je zakon, ki bi peljal v kulturniški elitizem prvorazrednih, sploh dobil zeleno luč,” so izpostavili. Poslance so pozvali, naj “nehajo sedeti na okopih in se začnejo pogovarjati ter tvorno sodelovati”.

V drugih zunajparlamentarnih strankah, organizatorkah referendumske kampanje, so se na izid referenduma odzvali že v nedeljo, v njem vidijo predvsem klic po družbeni pravičnosti in kritiko vladajoče politike.

Volivci so na nedeljskem referendumu odločali o uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti temu je po delnih neuradnih podatkih Državne volilne komisije glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči kvorum za zavrnitev zakona, saj je proti glasovalo več kot 400.000 volivk in volivcev.

Back to top button