
Slovenija beleži rast patentnih prijav in izstopa po deležu izumiteljic
Slovenija je tudi v letu 2024 nadaljevala pozitiven trend na področju patentnih prijav. Po podatkih Evropskega patentnega urada (EPO) je število slovenskih prijav zraslo že tretje leto zapored, kar državo umešča nad evropsko povprečje in kaže na dinamično inovacijsko okolje. Pomembno vlogo pri tem igrajo tako podjetja kot tudi posamezniki, med katerimi izstopa visoka prisotnost žensk.
Evropski patentni urad je lani prejel 199.264 patentnih prijav iz različnih držav, kar je primerljivo z letom 2023, ko so jih zabeležili 199.452. Kljub upočasnitvi rasti, ki je sledila več letom okrepljene aktivnosti, se je število prijav iz držav članic EPO nekoliko povečalo (+0,3 %), medtem ko so države zunaj Evrope zaznale rahel upad (-0,4 %). Predsednik EPO António Campinos je ob predstavitvi podatkov poudaril, da podjetja v Evropi kljub političnim in gospodarskim negotovostim nadaljujejo z vlaganji v raziskave in razvoj, kar odraža njihovo tehnološko moč.
Slovenska podjetja v vzponu
Slovenija je v letu 2024 pri EPO oddala 156 patentnih prijav, kar je 2 odstotka več kot leto prej. Ta rast je pomemben signal vitalnosti slovenskega inovacijskega okolja, hkrati pa Slovenijo uvršča na 34. mesto med vsemi prijaviteljicami. V primerjavi z letom 2023 smo tako napredovali za tri mesta, kar je pokazatelj postopne, a zanesljive krepitve naše prisotnosti na evropskem tehnološkem zemljevidu.
Najaktivnejša področja so bila električni stroji in energetika (18 prijav), promet (17 prijav) ter farmacija (13 prijav). Pomembno vlogo so imela tudi področja organske kemije in kemijskega inženirstva, kjer so jih zabeležili po enajst. Med najbolj dejavne prijavitelje iz Slovenije sodijo farmacevtski velikan Krka (14 prijav), proizvajalec letal Pipistrel (11 prijav) in Kemijski inštitut (10 prijav). Ta podjetja že tradicionalno prispevajo pomemben delež slovenskih inovacij na evropski ravni.
Ženske med izumitelji: Slovenija nad evropskim povprečjem
Kar 33 odstotkov vseh slovenskih patentnih prijav v letu 2024 vključuje najmanj eno izumiteljico, kar Slovenijo uvršča med države z nadpovprečno prisotnostjo žensk v inovacijskih procesih. Povprečje med državami članicami EPO znaša namreč 25 odstotkov. Ta podatek je spodbuden in kaže, da se naša znanstvena in raziskovalna sfera postopno, a odločno odpira tudi za ženske.
V svetovnem merilu še vedno prevladujejo ZDA
ZDA ostajajo vodilna država glede na število prijav na EPO, sledijo Nemčija, Japonska, Kitajska in Južna Koreja. Skupaj so države članice EPO oddale 43 odstotkov vseh prijav, 57 odstotkov pa prihaja iz preostalega sveta. Južna Koreja je bila med najbolj dinamičnimi z 4,2-odstotno rastjo, medtem ko so ZDA in Japonska zabeležile padec števila prijav.
Med posameznimi tehnološkimi področji je v letu 2024 prednjačila računalniška tehnologija, zlasti področje umetne inteligence. Skupaj je bilo oddanih 16.815 prijav, s čimer je to področje prvič prehitelo ostale. Velik porast je zaznala tudi tehnologija čiste energije, predvsem inovacije pri baterijah, ki so zabeležile kar 24-odstotno rast.
Mali inovatorji imajo pomembno vlogo
Čeprav med največjimi prijavitelji še vedno prevladujejo multinacionalke, kot so Samsung, Huawei, LG in Qualcomm, je vse večji delež prijav rezultat dela manjših podjetij, raziskovalnih ustanov in posameznikov. V letu 2024 je bilo skoraj četrtino vseh evropskih prijav (22 %) oddanih s strani malih in srednje velikih podjetij ali posameznikov, dodatnih 7 odstotkov pa so prispevale univerze in raziskovalne institucije.
EPO je sredi leta 2024 dodatno spodbudil prijave manjših subjektov z znižanjem pristojbin za mikropodjetja, nevladne organizacije, univerze in druge javne ustanove. To kaže, da je evropski patentni sistem vse bolj dostopen tudi manjšim igralcem in ne le velikim korporacijam.
Enotni evropski patent: Slovenija v ospredju
Z uvedbo enotnega evropskega patenta leta 2023 je bil narejen pomemben korak k poenostavitvi in večji dostopnosti patentnega varstva. Inovatorjem omogoča zaščito izuma v 18 državah članicah EU z eno samo prijavo. Do konca leta 2024 je bilo za enotno varstvo vloženih več kot 28.000 zahtev, kar predstavlja 25,6 odstotka vseh podeljenih evropskih patentov.
Slovenija se je izkazala kot ena najaktivnejših držav na tem področju – več kot polovica slovenskih prijav (56,7 %) je bila preoblikovana v enoten patent. To nas postavlja daleč pred številne večje države, kot so ZDA (16 %), Kitajska (17,9 %) in Japonska (7,9 %). Še bolj kot večja podjetja so enotni patent sprejeli manjši inovatorji – evropska mala in srednje velika podjetja ter univerze imajo kar 57,5-odstotno stopnjo pretvorbe.
Podatki kažejo, da Slovenija vse bolj krepi svojo prisotnost v evropskem inovacijskem prostoru. Kljub majhnosti države slovenski izumitelji dokazujejo, da imajo znanje, vizijo in pogum, da tekmujejo z največjimi. Rast patentnih prijav za 2 odstotka, napredek na lestvici prijaviteljev in nadpovprečen delež izumiteljic v slovenskih prijavah kažejo, da so na pravi poti. Vse to skupaj z visoko uporabo enotnega patenta – kar 56,7 odstotka slovenskih patentov je bilo preoblikovanih v enotno varstvo – postavlja Slovenijo med vodilne inovatorje v regiji.
Petra Znoj