
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek se te dni mudi na delovnem obisku v Franciji. V ponedeljek se je srečal s francoskim trgovinskim ministrom Franckom Riesterjem, danes pa se je udeležil neformalnega zasedanja evropskih gospodarskih ministrov o načinih zmanjšanja strateške odvisnosti EU od tretjih držav, so sporočili z ministrstva.
Evropski gospodarski ministri so na srečanju v Lensu razpravljali o potrebnih ukrepih in področjih, kjer je potrebno še posebej pospešiti neodvisnost od tretjih držav.
Počivalšek je v svojem nastopu med področji izpostavil tista, ki so povezana z zelenim in digitalnim okrevanjem in energetsko intenzivnimi industrijami, ko to sektorji polprevodnikov, surovin in vodika, so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.
“Ukrepati moramo hitro in usklajeno. Gospodarstvo in podjetja so pripravljena zmanjšati strateško odvisnost z novimi investicijami in modelom krožnega gospodarstva,” je dejal minister in poudaril, da je potrebno podjetjem pomagati z zmanjšanjem administrativnih ovir in ustreznimi državnimi pomočmi. Države bi morale po njegovi oceni podjetjem pomagati tudi pri vzpostavljanju novih proizvodnih obratov v EU.
Minister je podprl tudi čimprejšnje sprejetje akta o čipih, saj so polprevodniki ključni za veliko število industrij. Pozval je k usklajenemu pristopu do raziskav in inovacij na področju čipov s ciljem podvojitve proizvodnje v EU.
Prav tako je izpostavil pomen preprečevanja zlorab tehnologije, ustrezne zaščite kritične infrastrukture, zagotavljanja integritete dobavnih verig in pravične konkurence na notranjem trgu ter vloge EU na področju določanja standardov.
V popoldanskem delu srečanja so ministri razpravljali o krožnem gospodarstvu in novih proizvodnih procesih, s katerimi bi lahko zmanjšali strateško odvisnost EU. Po oceni Počivalška bi morala EU več vlagati v nove tehnologije na področju povečanja zmogljivosti recikliranja surovin. Odpraviti bi morala tudi pravne ovire pri definiciji odpadkov in sekundarnih materialov ter vzpostaviti učinkovit trg sekundarnih materialov.
Minister je dal tudi pobudo, da bi Evropska komisija predlagala ustrezna davčna priporočila za zmanjšanje stroškov recikliranja surovih materialov.
Počivalšek in Riester sta se na ponedeljkovem srečanju pogovarjala o bilateralnem gospodarskem sodelovanju, priložnostih za investicije ter pospešitev turizma. Počivalšek je na srečanju izpostavil, da bo “treba povečati trgovinsko menjavo in okrepiti sodelovanje na investicijskem področju”. Izvoz je namreč gonilo gospodarstva, možnosti pa vidi tudi v sodelovanju pri privatizaciji državnega premoženja.
Počivalšek je med srečanjem izpostavil pomen in razvitost slovenske avtomobilske industrije, v okvir katerega sodi tudi francosko podjetje Revoz. Poudaril je, da je bila Slovenija do zdaj odgovoren in zanesljiv partner podjetju Revoz ter izrazil podporo tudi dolgoročnemu prihodnjemu delovanju podjetja v Novem mestu.
Francija je šesta najpomembnejša trgovinska partnerica Slovenije. Slovenske naložbe v Franciji so lani znašale 15 milijonov evrov, naložbe francoskih podjetij v Sloveniji pa slabih 88 milijonov evrov.
Priložnost poglobitve sodelovanja med državama vidi Počivalšek na področju raziskovalne dejavnosti, novih zelenih tehnologij, električne mobilnosti, energije in vesolja, so še zapisali na ministrstvu.