OZS za dodatne ukrepe v interventnem zakonu za turizem ali nov PKP

Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) je danes med drugim razpravljal o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu, ki ga je sprejela vlada, čaka pa ga potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih dodatnih nujnih ukrepov, na OZS pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP9.

Vlada je preklicala epidemijo, epidemiološko stanje se umirja, a določeni ukrepi še vedno ostajajo. “To omejuje obrtnike in podjetnike in zato smo mnenja, da se morajo do konca leta podaljšati tudi ukrepi pomoči,” je v izjavi za medije ob robu seje upravnega odbora poudaril predsednik OZS Branko Meh.

Med ukrepi, ki jih na OZS v predlaganem interventnem zakonu pogrešajo, je med drugim izpostavil enkratno državno pomoč vsem dejavnostim, ki so bile z vladnimi odloki zaprte, ter podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa do konca leta. Od vlade zbornica pričakuje pomoč pri dogovarjanju z bankami o podaljšanju moratorijev na kredite, na področju turizma in gostinstva pa predlaga znižanje stopnje davka na dodano vrednost na pet odstotkov.

“Računamo na razum vlade, ki bo morala sprejeti naše pobude oz. zahteve in pomagati. Če je bilo toliko milijonov namenjenih javnemu sektorju, pa ne govorimo o zdravstvu in šolstvu, je treba pomagati tudi gospodarstvu,” je poudaril Meh. Če ti ukrepi ne bodo zajeti v interventnem zakonu, naj postanejo del novega protikoronskega paketa PKP9, menijo v zbornici.

OZS poziva tudi k nekaterim spremembam ukrepov, ki so zajeti v interventnem zakonu. Tako se denimo zavzemajo za prestavitev roka za izplačilo regresa do novembra in da se sofinanciranje regresa razširi na vse panoge, ki so bile zaprte vsaj tri mesece.

Glede novih bonov, ki jih bo ob turizmu mogoče koristiti tudi v gostinstvu, kulturi in športu, je Meh izrazil pričakovanje, da ne bodo pristali le v turističnih krajih, ampak tudi na podeželju in v turistično manj razvitih krajih.

Zastavlja se tudi vprašanje koriščenja teh bonov v praksi, je bilo slišati na seji upravnega odbora, saj so hotelirji to urejali ob prijavi gostov v nastanitveni objekt, v gostilni pa je denimo podoben proces unovčevanja precej manj primeren. Meh je kot smiselno izpostavil rešitev, da bi lahko bili boni v digitalni obliki naloženi na mobilnih telefonih, stranke pa bi lahko z njimi plačevale podobno kot z denarjem. Za starejše bi medtem bilo smiselno ohraniti možnost koriščenja v fizični obliki.

Predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek se je vladi zahvalil za doslej prejeto pomoč in dodal, da OZS razume, da državni proračun ni vreča brez dna. “A ohraniti moramo delovna mesta, javni potniški promet in drugo javno oskrbo,” je poudaril.

Na OZS še naprej menijo tudi, da vračanje pomoči, ki so jo prejela podjetja, ni smiselno. Ta sredstva naj podjetja raje namenijo v raziskave in razvoj ali za nagrade zaposlenim, pravijo.

Source
STA
Back to top button