
Ob dogovoru z zdravniki enako obravnavo pričakujejo tudi v ostalih sindikatih javnega sektorja. Ker vladna stran na njihov poziv ni sklicala pogajanj, sta jih sklicali sindikalni pogajalski skupini. Vladno pogajalsko skupino so povabili nanje za prihodnjo sredo, prav tako nanje vabijo premierja Janeza Janšo.
Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja ene od sindikalnih pogajalskih skupin Jakob Počivavšek, bodo na pogajanjih vladni strani predstavili svoja pričakovanja in zahteve.
Med njimi je tudi, da se dvigne uvrstitev vseh delovnih mest v javnem sektorju za šest plačnih razredov, kolikor je bil po Počivavškovih besedah najnižji dvig delovnih mest zdravnikov in zobozdravnikov, dosežen v ponedeljkovem dogovoru. Prav tako bo njihova zahteva, da se omejitev najvišjega plačnega razreda, ki ga je mogoče doseči z napredovanji, odpravi za vse javne uslužbence.
Zahtevajo tudi, da se določi avtomatično usklajevanje vrednosti plačnih razredov, in sicer najmanj z inflacijo, od letošnjega leta dalje. Prav tako pričakujejo dvig vrednosti plačnih razredov na način, da se odpravi uravnilovka v spodnjem delu plačne lestvice, da se torej, kot je pojasnil, vrednost najnižjega plačnega razreda dvigne na raven minimalne plače in se nato dogovorijo ustrezna razmerja tudi do višjih plačnih razredov.
“Pričakujemo, da se bo vlada na pogajanja odzvala vsaj tako ažurno in konstruktivno, kot je to počela v pogajanjih, ki so se včeraj zaključila, in da bo sprejela tudi ustrezna izhodišča za ta pogajanja, ki bodo na eni strani zagotavljala enakopravno obravnavo javnih uslužbencev in na drugi strani omogočala pogajanje o vseh omenjenih zahtevah,” je dejal Počivavšek.
Po njegovih besedah v sindikatih pričakujejo tudi, da bo vlada spoštovala dano zavezo, in sicer da bo glede temeljnih vprašanj plačnega sistema v javnem sektorju dosegla soglasje s sindikati javnega sektorja.
V sindikatih pričakujejo, da se bodo pogajanja začela nemudoma, “v nasprotnem primeru se po sindikatih med članstvom že opravljajo pogovori o zaostrovanju sindikalnih aktivnosti,” je še navedel Počivavšek.
Vodja druge sindikalne pogajalske skupine, pogajalske skupine Konfederacije sindikatov javnega sektorja, Branimir Štrukelj, pa je opozoril na posledice dogovora z zdravniki.
“Ni mogoče, da se vlada ne zaveda, da je s to enostransko potezo, ki jo je inicirala v interventnem zakonu in včeraj zapečatila z dogovorom z zdravniki, na nek način v temeljih stresla plačni sistem, da je s to enostransko potezo zrušila razmerja med plačnimi skupinami in v resnici pod vprašanj postavila celo obstoječ plačni sistem,” je dejal.
Ob tem je ugotavljal, da je kljub temu to storila, na podlagi česar Štrukelj sklepa, da “jim je očitno povsem vseeno za posledice, ki bodo iz te enostranske poteze sledile”. Meni namreč, da bo to za nekaj let državo potegnilo v nek spopad za novo oblikovanje plačnih razmerij v državi, “ki bo mnogo stal vse nas”. “Kajti ta lov je sedaj odprt; odprla pa ga je vlada z nerazumnimi, neracionalnimi, protisistemskimi potezami,” je še dodal Štrukelj.