
Na sojenju nekdanjima prvima damama Probanke pričal Roman Glaser
Na mariborskem sodišču se je z zaslišanjem prič nadaljevalo ponovljeno sojenje nekdanjima članicama uprave Probanke Romani Pajenk in Milani Lah zaradi poslovne goljufije. Med zaslišanimi je bil tokrat tudi nekdanji prvi mož Perutnine Ptuj Roman Glaser, ki je bil v času iskanja svežega kapitala za Probanko tudi predsednik nadzornega sveta.
Glaser, še vedno tudi predsednik Štajerske gospodarske zbornice, je povedal, da je bila Perutnina takrat s Probanko povezana kot delničarka, saj je bila s sedmimi odstotki eden večjih lastnikov zdaj že likvidirane mariborske banke. Tudi sam je imel v njej nekaj delnic in je s 50.000 evri sodeloval tudi pri dokapitalizaciji leta 2011.
Sicer pa je Probanka po njegovih besedah pred omenjeno izvedla že vsaj pet ali šest dokapitalizacij, njihov cilj pa je bil zagotavljanje kapitalske ustreznosti in s tem nadaljnje rasti banke. Zatrdil je, da je sam ves čas zaupal v banko, sicer vanjo ne bi vlagal svojega denarja.
Kot prvi nadzornik je bil seznanjen tudi z okoliščinami dokapitalizacije v letu 2011, v kateri pa Perutnina Ptuj ni več sodelovala, saj je po njegovih besedah takrat sredstva potrebovala za druge namene. Zavrnil je, da bi bila odločitev njegovega podjetja takšna zato, ker ne bi več zaupalo v banko.
“Uprava se je v letu 2011 zelo trudila zagotoviti dodatna kapitalska sredstva, nadzorni svet pa se je o tem tekoče seznanjal,” je zatrdil Glaser, ki je na vprašanje specializirane državne tožilke Ane Bučar Brglez, zakaj se tudi drugi obstoječi delničarji niso odločili za sodelovanje, dejal, da tega ne ve.
Tožilko so njegove izjave nekoliko zmotile, saj je po eni strani trdil, da je nadzorni svet spremljal potek postopkov, po drugi pa ni vedel, čemu za dokapitalizacijo ni bilo zanimanja. Na to je danes upokojeni gospodarstvenik odvrnil, da so se z vsemi koraki tekoče seznanjali, ni pa imel nadzorni svet pristojnosti za vodenje operativnega dela, pač pa je to počela uprava.
Ob tem je še dodal, da je slednja iskala zelo različne možnosti za zagotovitev dodatnega kapitala, vendar je bila to v času vsesplošne finančne krize in razmer na finančnih trgih zelo zahtevna naloga.
Kot izhaja iz obtožnice, naj bi nekdanji prvi dami medtem že likvidirane Probanke podjetnika Srečka Šamperla in Mirana Igerca, sicer dolgoletna komitenta banke, zavedli s tem, da sta ju v prizadevanjih za odpravo kapitalske neustreznosti banke leta 2011 prepričali v nakup delnic z obljubo o poznejšem ponovnem odkupu ali nadaljnji prodaji. Omenjeni podjetji naj bi bili s tem oškodovani za okoli 1,5 milijona evrov.
Pajenkova in Lahova sta bili za poslovno goljufijo pred dobrima dvema letoma obsojeni vsaka na leto in enajst mesecev pogojne zaporne kazni, a sta uspeli s pritožbo na višjem sodišču, zato jima zdaj na mariborskem okrožnem sodišču sodijo znova.
Ves čas vztrajata, da nista imeli namena nikogar preslepiti in da ne enemu ne drugemu podjetniku nista obljubljali več od tistega, kar je bilo predvideno v pravilih dokapitalizacije. Ob tem sta v en glas zatrjevali, da je bila Probanka v nasprotju s takratnimi trditvami Banke Slovenije likvidna banka in da razlogi za njeno likvidacijo še danes niso znani.