Na Ptuju zahteva za izredno sejo mestnega sveta glede problematike odvoza odpadnega blata

Deset svetnikov Mestne občine Ptuj, med njimi Andrej Čuš, je vložilo zahtevo za sklic izredne seje mestnega sveta glede problematike odvoza odpadnega blata iz centralne čistilne naprave na Ptuju. “Mestni svetniki smo tisti, ki moramo sprožiti alarm, da tudi država naredi korak naprej,” je v obrazložitvi zahteve dejal svetnik Milan Klemenc.

Zahtevo za sklic izredne seje sta na popoldanski novinarski konferenci v imenu predlagateljev predstavila vodja svetniške skupine Liste Andreja Čuša, predsednik Zelenih in državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Andrej Čuš ter mestni svetnik iz vrst DeSUS Milan Klemenc.

Čuš je dejal, da gre za perečo problematiko, pred katero si marsikdo na lokalni, pa tudi državni ravni zatiska oči, ter da je na preizkušnji tudi pravna država. Želi si, da pristojni čim prej zaključijo preiskavo nelegalno odloženega blata, od lokalne oblasti in ministra za okolje Andreja Vizjaka pa pričakuje konkretne korake, da se problematika odpadnega komunalnega blata “končno začne urejat tudi na sistemski in zakonski ravni”.

Čuš je kot državni sekretar povedal tudi, da so z gospodarskega ministrstva okoljskemu ministru Vizjaku naložili, da “končno pripravi celostno strategijo upravljanja z odpadnim blatom”, kar da se pripravlja v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije. Sicer pa meni tudi, da se morebitne sežigalnice komunalnega blata lahko umestijo v katero od okoljsko degradiranih con po državi.

Po Čuševih besedah bo tudi Komunalno podjetje Ptuj moralo razmisliti, s kakšnimi poslovnimi partnerji sodeluje, in sprejeti ustrezne odločitve. “Naše mnenje je, da je podjetje iz Celja izgubilo vso legitimnost, podporo in tisti kanček zaupanja, ki ga je imelo,” je menil. Več primerov in dokazov po njegovih besedah kaže, da je pri nelegalno odloženem blatu šlo za večletno prakso domnevne združbe, ki je ob vse višjih računih za občane bogatela, storitev, ki naj bi jo za to opravila, pa je opravili tako, da je ogrožala ljudi in okolje.

Klemenc pa je spomnil, da je občina nekaj več kot 59-odstotna lastnica Komunalnega podjetja Ptuj in da bo kot taka skupaj z mestnimi svetniki morala sprejeti odločitev v smeri iskanja rešitev za odvoz blata. “Mestni svet bo vsekakor moral zavihati rokave, postaviti pred dejstvo odgovorne in jih pozvati k odgovornosti,” je dejal Klemenc.

Ob nedavno odkritem nelegalno odloženem blatu v občini Hoče-Slivnica so se v javnosti pojavile informacije, da naj bi to blato prihajalo iz ptujske čistilne naprave. V Komunalnem podjetju Ptuj, ki ima pogodbo za odvoz blata sklenjeno s celjskim podjetjem CEP, so zanikali odgovornost za nelegalno odloženo komunalno in dejanje obsodili. Nelegalno odloženo komunalno blato so medtem odkrili še na več lokacijah po Sloveniji, policija primere preiskuje.

Source
STA
Back to top button