
Direkcija za vode preselila svoj sedež v Celje
Direkcija RS za vode je svoj sedež preselila iz Ljubljane v Celje. Današnjega odprtja novih prostorov na Mariborski cesti se je udeležil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, ki je selitev sedeža direkcije označil kot pomemben korak k decentralizaciji javne uprave. Po njegovih besedah gre za simbolni korak, pa tudi racionalno potezo.
Kot je v izjavi za medije dejal Vizjak, se bo s selitvijo sedeža direkcije za vode nekoliko sprostil prometni pritisk na prestolnico, hkrati pa gre pri tem za racionalno potezo, saj bodo s selitvijo v nove prostore v Celju, ki jih imajo v najemu (prostore so sicer najemali tudi na Hajdrihovi v Ljubljani), letno prihranili približno 10.000 evrov.
Minister je vesel, da je agencija sedež dobila v Celju, ki je znano po obilnih vodah in s tem povezanimi težavami protipoplavne zaščite. “Te težave bomo ustrezno naslavljali. Upam, da bo tudi Evropska komisija v četrtek v Slovenijo prišla s potrjenim nacionalnim načrtom za okrevanje in odpornost, ki predvideva dodaten denar za protipoplavne ukrepe, za ravnanje z odpadnimi vodami, za manjše vodovodne sisteme,” je dejal.
Da je Celje logičen korak pri izbiri sedeža agencije, je poudaril tudi njen direktor Roman Kramer, sicer tudi sam Celjan. “Celje je bogato z vodo, zato je logična izbira. V preteklosti je mesto tudi pokazalo, da dobro razume zakon o vodah, ki govori, da sta za poplavno varnost odgovorna dva – država in lokalna skupnost,” je poudaril in izpostavil pomen vodnega gospodarstva, na katerega pa žal prevečkrat pomislimo le, ko naletimo na težave.
Zanj je pomembno, da so sedež preselili izven Ljubljane, saj to tudi na simbolni ravni pove, da vodno gospodarstvo ni centralizirana dejavnost, ampak mreža, ki pokriva celotno Slovenijo. Sedež direkcije je po njegovih besedah podpora sektorjem območij, kjer deluje stroka.
Direkcija, ki skupaj zaposluje 176 ljudi, od katerih jih je trenutno v Celju 25, je sicer po Kramerjevih pojasnilih razpršena na devetih lokacijah po Sloveniji, po državi ima osem sektorjev območij. Navzoča ostaja tudi v Ljubljani, kjer so denimo sektor območja za srednjo Savo, pa projektna pisarna za kohezijske projekte in sektor za razvoj in plane.
Selitev sedeža direkcije za vodo v Celje je pozdravil tudi župan Bojan Šrot, ki je vesel, kot pravi, da ima ta vlada v svojem genskem zapisu tudi regionalno in lokalno komponento. Šrot verjame, da bo direkcija v Celju imela odlične pogoje za delo in da je odprtje njenih prostorov uvod v širši proces decentralizacije Slovenije.
Da je treba nadaljevati z aktivnostmi decentralizacije, je izpostavil tudi minister Vizjak in napovedal skorajšnjo selitev agencije za radioaktivne odpadke iz Ljubljane v Krško. “Tudi to je pomemben korak, saj se bo kmalu začelo graditi skladišče nizkih in srednjih radioaktivnih odpadkov in agencija bo imela sedež v neposredni bližini tega delovišča,” je poudaril.