Božič Marolt: Strm padec podpore Svobodi ni nujno začetek novega trenda

Rezultati zadnje javnomnenjske raziskave Mediane, ki kaže strm padec podpore Gibanju Svoboda in stabilno podporo SDS, po besedah direktorice Mediane Janje Božič Marolt ne pomenijo nujno začetka novega trenda. Se je pa po takšnem padcu “težko pobrati”, je ocenila za STA.

Anketa, ki jo je Mediana opravila za POP TV, sicer kaže rahlo prednost SDS pred Svobodo, a sta po besedah Božič Maroltove stranki izenačeni na prvem in drugem mestu, saj se rezultat nahaja v intervalu zaupanja. Tako po njenih besedah ne gre za “veliko zmago” SDS, pač pa za velik poraz v javnomnenjski podpori Gibanju Svoboda in stabilno podporo SDS.

Tak rezultat ne pomeni nujno začetka novega trenda, je pojasnila Božič Marolt in dodala, da je na podlagi rezultatov enega meseca ne moremo sklepati o nadaljevanju padanja podpore največji vladni stranki. Se je pa po takšnem padcu po njenem mnenju “težko pobrati”, je ocenila.

Poleg tega je Gibanje Svoboda stranka, ki je od vseh dosedanjih volitev prepričala največ volivcev, zato se lahko zgodi, da ji podpora močno upade. To se je namreč v preteklosti že nekajkrat zgodilo s hitro nastajajočimi strankami z močnimi voditelji.

Razloge za padec podpore vladi in Gibanju Svoboda je sicer težko pojasniti, je pa o tem mogoče sklepati iz drugih podatkov iz javnomnenjske raziskave. Tako je iz ocene dela politikov razviden strm padec ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. “Zdravstvena reforma, ki je odnesla že marsikoga, je zares trd oreh in lahko, da se je Gibanje svoboda in zdravstveni minister lotevajo na res ponesrečen način,” je ocenila Božič Marolt.

Pri tem vidi veliko vlogo Inštituta 8. marec, ki je pripomogel, da je predsednik vlade Robert Golob prišel na oblast. “Zdaj pa ta isti Inštitut 8. marec izraža nasprotovanje zdravstveni reformi,” je dodala in pojasnila, da je lahko to pripomoglo k strmemu padcu. Poleg tega vlada ne uresničuje napovedi, ki so bile dane, in so bile po njenih besedah preambiciozne. “Ljudje so nestrpni in pričakujejo rešitve, ki jih je nemogoče realizirati čez noč,” je še dejala.

Javno podporo vladi lahko po njenem mnenju spodnaša tudi razdvajanje ljudi. Pri tem je Božič Marolt navedla rezultate ene od raziskav, ki jo je Mediana opravila za Delo in po kateri je 46 odstotkov anketiranih menilo, da je bila vladna odločitev o ukinitvi dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja napačna.

Medtem je javnemnenjska raziskava pokazala, da je ocena precej zrasla zunanji ministrici in predsednici SD Tanji Fajon. To je po oceni Božič Maroltove povezano z uspešno kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta ZN. Načeloma sicer ni nujno, da se dogajanje na terenu pozna v javnomnenjski podpori še isti mesec, a tu je šlo po njenih besedah za velik trenutek za Slovenijo, ki je bil tudi močno medijsko podprt, zato se je dvig podpore Fajonovi poznal že v času merjenja javnega mnenja.

Anketa je pokazala tudi visoko rast koalicijske Levice. Glede na razdeljenost stranke je sicer po njenih besedah težko sklepati, ali gre za podporo levemu krilu Levice ali za podporo koordinatorju stranke Luki Mescu.

V junijski anketi Mediane je namreč delež vprašanih, ki podpirajo Golobovo vlado, zdrsnil za 2,5 odstotne točke na 43,1 odstotka. Ta rezultat je približno za 10 odstotnih točk slabši kot v prvi raziskavi po prevzemu mandata junija lani.

Padec podpore vladi je prinesel tudi preobrat v javnomnenjski podpori strank. Če bi bile volitve to nedeljo, bi tako največjo opozicijsko stranko SDS obkrožilo 21,8 odstotka vprašanih, kar je 1,2 odstotne točke več kot v majski raziskavi. Največjo vladno stranko bi medtem izbralo 21 odstotkov anketirancev, 4,6 odstotne točke manj kot maja.

Kombinirano telefonsko in spletno anketo je sicer Mediana izpeljala med 20. in 22. junijem na vzorcu 719 polnoletnih oseb.

Back to top button