Finančna pomoč zaradi lanske pozebe 121 oškodovancem

Vlada je danes izdala odlok o finančni pomoči za odpravo posledic škode v kmetijstvu zaradi lanske pozebe. Prejelo jo bo 121 oškodovancev, ki jim je pozeba povsem uničila pridelek, in sicer v višini do največ 30 odstotkov celotne škode. Za izplačilo pomoči bo vlada iz proračunske rezerve zagotovila do 420.000 evrov.

Kot so po seji vlade sporočili iz njenega urada za komuniciranje, je odlok pripravljen na podlagi zakona o odpravi posledic naravnih nesreč in je osnova za finančno pomoč za stoodstotno škodo v primarni kmetijski proizvodnji zaradi pozebe.

Upravičencu se za odpravo posledic škode za posamezni kmetijski pridelek dodelijo sredstva v višini do največ 30 odstotkov ocene neposredne škode, so pojasnili.

Ocenjena neposredna škoda na trajnih nasadih zaradi posledic pozebe med 17. in 22. aprilom lani znaša 32,7 milijona evrov. Prizadetih je bilo 1207 oškodovancev na skupno 4472,6 hektarja kmetijskih površin v 107 občinah. Med njimi je 121 oškodovancev na skupno 112,28 hektarja utrpelo 100-odstotno škodo v skupni višini 1,39 milijona evrov.

Slovenija bo sredstva za odpravo škode po pozebi predvidoma prejela tudi iz EU. Evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Christophe Hansen je namreč ob majskem obisku v Sloveniji sporočil, da je Evropska komisija pripravila predlog za aktivacijo kmetijske rezerve.

Back to top button