Mi smo zasedba – film o študentskem uporu
Pred več kot 11 leti so v Ljubljani v zimskem semestru potekali študentski protesti in zasedbe fakultet. Najbolj vidna je bila zasedba Filozofske fakultete. Posamezne predavalnice so za dva meseca postale osvobojeno in avtonomno območje, na katerem so bile organizirane okrogle mize, javne tribune in diskusije. To je bil prostor, kjer so lahko študenti svobodno izražali svoja mnenja in razmišljali o tem, na kakšen način naj bi spremenili visoko šolstvo.
O zasedbi je leta 2022 v produkciji Radia Študent nastal film režiserke Hane Radilovič. V torek, 9. maja, je bila projekcija filma organizirana tudi na Pedagoški fakulteti v Kopru. V njem skozi intervjuje s pripadniki študentskih gibanj in predavatelji prikaže, kakšna so bila študentska gibanja in aktivizem v letih od leta 2002 do 2022.
Režiserka pravi, da je bil ključni navdih za ta film deseta obletnica zasedbe Filozofske fakultete. Namen filma je bil ozavestiti študente o njihovi vlogi in pravicah, kakor tudi predstaviti različna politična orodja, ki jih študenti lahko uporabljajo v boju za svoje pravice. Po njenih besedah določene težave, proti katerim so se študenti borili leta 2011, še vedno obstajajo, nekatere pa se celo slabšajo.
Po predvajanju filma je potekala tudi okrogla miza, ki so se je udeležili doc. dr. Ana Bogdan Zupančič, izr. prof. dr. Tomaž Grušovnik, asist. dr. Marko Gavrilovski in asistent Miha Novak, ki je bil tudi sam del zasedbe in je obiskovalcem ponudil vpogled v to, kako je bilo biti del zasedbe.





