Čeprav bi moral biti vsak mesec trajnosten, se julija ta tema še posebej poudarja. Julij brez plastike je globalno gibanje, ki ljudi spodbuja, naj se pridružijo boju proti onesnaženosti s plastiko oziroma spremenijo svoje navade na boljše. »Julij je razglašen za mednarodni mesec brez plastike. Vsi vemo, da zlasti plastični odpadki predstavljajo veliko obremenitev za okolje, tudi za morje, zato smo se vse štiri istrske občine odločile pristopiti k tej globalni kampanji. Predvsem gre za ozaveščanje prebivalstva, tako občanov kot obiskovalcev, želimo pa pritegniti tudi lokalne gostince in trgovce, da bi se v čim večjem številu pridružili tej akciji,« je povedal Mitja Volčanšek iz službe za stike z javnostjo v Mestni občini Koper. Cilj kampanje Julij brez plastike je spodbuditi vse, da ta mesec (še bolje vse leto) ne kupujejo ali ponujajo izdelkov, ki so izključno iz plastike, jo vsebujejo ali so oviti vanjo, ker so ti zelo obremenjujoči za okolje.
»Gre za to, da bi se ljudje navadili ne uporabljati več izdelkov za enkratno uporabo, in tudi za to, da bi se začeli premikati v smeri krožnega gospodarstva – da se uporabljajo embalaže za večkratno uporabo (na primer košare). Na ta način lahko vsi nekaj prispevamo k okolju,« je povedal Volčanšek. Največja težava je, da del odpadkov konča neposredno v naravi. Med odpadki, ki ležijo na obalah, je največ plastičnih proizvodov za enkratno uporabo. Jedilni pribor, plastenke, cigaretni ogorki in vatirane palčke predstavljajo skoraj polovico vseh odpadkov v morju.
V akcijskem načrtu Evropske unije za krožno gospodarstvo je ravnanje s plastiko opredeljeno kot ena od prednostnih nalog. Najboljša in najučinkovitejša rešitev je preprečiti, da bi v morja in oceane zašlo še več plastike. Zmanjševanje uporabe plastike v vsakodnevnem življenju je zelo pomembno in k temu lahko pripomore vsak posameznik. Začnemo lahko denimo pri kavi – večine kavnih lončkov ni mogoče reciklirati, zato lahko namesto tega kavo natočimo v svojo trajnostno skodelico, ki jo prinesemo s seboj. Ko kupujemo sadje in zelenjavo, ga lahko namesto v plastično vrečko raje naberemo v papirnato, bombažno ali okolju prijaznejšo biorazgradljivo plastično vrečko. Tudi nakupovalna vrečka naj bo raje kot plastična iz trajnostnih materialov, primerna za večkratno uporabo. Možnosti je skratka veliko – z malimi koraki lahko dosežemo velike spremembe.