Festival Kino Otok letos z željo po poglobljenem doživljanju filmov

Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema z 21. izdajo upočasnjuje svoj tempo, saj želi občinstvu ponuditi čas in priložnost za poglobljeno doživljanje filmov. Doslej je v program uvrščenih 129 filmov iz 36 držav, od tega je 45 celovečernih in 84 kratkih filmov. V Izoli bo potekal med 4. in 8. junijem.

Kot je na današnji novinarski konferenci poudarila direktorica festivala Tanja Hladnik, številka glede filmov še ni dokončna, saj dogodke načrtujejo tudi še jeseni.

Osnovna ideja festivala po njenih besedah ostaja enaka kot doslej – prikazovanje avtorskih filmov vseh oblik, žanrov, dolžin in geografskih izvorov. Ob spoznanju, da je v današnji družbi vseprisotno hitenje, da je nenehno vse na voljo ter da se zdi, da se festival dogaja vsak dan v našem življenju, pa z letošnjo izdajo tudi zavestno in premišljeno upočasnjujejo tempo.

Festival v Izoli je po besedah Tanje Hladnik zasnovan po meri gledalca, v upočasnjenem ritmu, z veliko priložnostmi za globlje razumevanje filmske umetnosti in sveta, v katerem filmi nastajajo. V izolskem urniku so tako načrtno ustvarili več prostora za dialog med filmskimi ustvarjalci in občinstvom.

Program 21. Kino Otoka – Isola Cinema je sicer zasnovan na več lokacijah po Sloveniji in v različnih terminih, pri čemer so s programom Otok v Ljubljani začeli v aprilu. Ob dolgoletnem sodelovanju z art kinematografi v Cerknici, Idriji, Sežani in Tolminu so vzpostavili novi partnerstvi v Ljubljani – z Vodnikovo domačijo ter Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo, je še povedala direktorica festivala.

Eden od partnerjev festivala je tudi Slovenska kinoteka. Na festivalu bodo tako prikazali film ameriške filmske režiserke in scenaristke Kelly Reichardt Nočne poti. Film je del retrospektive, ki jo je pripravila Slovenska kinoteka v sodelovanju z Ljubljanskim filmskim festivalom Liffe in Kino Otokom in bo na sporedu jeseni, je povedala sourednica filmskega programa v kinoteki Anja Banko.

Otvoritveni film festivala v Izoli je po besedah glavne selektorice filmskega programa Kino Otoka Varje Močnik kanadski film Skupni jezik v režiji Matthewa Rankina. Ta je zabavno in ganljivo srečanje kanadske in iranske kulture ter njunih kinematografij.

Med filmi letošnjega festivala je med drugim izpostavila še Iz ničelne točke, v katerem so umetniki in filmski ustvarjalci v Gazi svoje vsakodnevno življenje med genocidom prelili v kratke igrane, dokumentarne in eksperimentalne filme, Prisluhni glasovom, izrazito oseben film, ki skozi pogled dečka in v obliki dokumentarne fikcije raziskuje tragične posledice kolonialne oblasti v Francoski Gvajani ter film Pooja, Sir. V napetem policijskem trilerju inšpektorica Pooja preiskuje ugrabitev dečkov na nemirnem mejnem območju med Nepalom in Indijo.

Lorena Pavlič, vodja programa Podmornica, ki je namenjen otrokom, mladim in družinam, je predstavila novo sekcijo na Kino Otoku – Kino Istra. Kot je pojasnila, je sicer Kino Istra že nekaj let potujoči kino, ki s filmskim in drugim kulturnim programom obiskuje kraje v Istri, kjer ni kina. V tej sekciji bodo med drugim prikazali film Vermiglio Maure Delpero, ki pripoveduje o ljubezni med domačinko in prišlekom v odročni vasi v italijanskih Alpah tik pred koncem 2. svetovne vojne. Sodelujejo tudi z dvema programoma Evropske prestolnice kulture Nova Gorica – Gorica 2025, in sicer z retrospektivo Oriente Vzhod ter Kinom Basaglia.

Video na plaži bo po besedah Teje Miholič iz selektorske ekipe ponudil program filmov tako uveljavljenih kot tudi neznanih avtorjev. Na javni poziv so letos prejeli rekordno število prijav, sicer pa tokrat posebno pozornost namenjajo študijskim filmom. Kot je še povedala, bo veliko filmov iz domače produkcije, pa tudi iz Hrvaške in Avstrije.

Back to top button