V prostorih nekdanjega trgovskega centra v Podhodu Ajdovščina, ki je v zadnjih letih z delovanjem umetniških kolektivov Hupe Brajdič in Cirkulacije 2 postalo eno od stičišč umetnosti, bodo v torek na ogled postavili drugo prostorsko instalacijo v sklopu projekta Izložba. Tokrat se s postavitvijo Poskus #8 predstavlja umetnica Neža Knez.
Pri Hupa Brajdič so k sodelovanju k projektu Izložba povabili umetnike in umetnice, da s svojim umetniškim delom napolnijo izložbeno vitrino nekdanje trgovine. S tem ponudijo družbeni komentar na vlogo vizualne umetnosti v javnem prostoru. Prostorska postavitev obenem odraža tudi prizadevanja za oživitev unikatne izložbene kulture ter ustvarja prostor za refleksijo o sodobnem načinu komuniciranja, estetskih vrednotah in vlogi mestnega okolja kot prostora srečevanja umetnosti in vsakdanjega življenja, je za STA pojasnila vodja projekta Tina Glavič Novak.
Kot je spomnila, je bil prvi v ciklu Jasen Vodenica, umetnik ameriškega rodu, ki deluje v Sloveniji in na Hrvaškem, ki je razstavil delo Eden za vse, vsi za enega. Z uprizoritvijo gibajočih marionet se je umetnik spraševal o manipulativni moči družbenih sil. Njegove otroške sanj o lutkovnem gledališču se po besedah vodje projekta “razvijejo v kritično, mestoma morbidno realnost”.
Cikel s torkovo postavitvijo nadaljuje Neža Knez s prostorsko instalacij Poskus #8. Umetnica je za STA poudarila, da je želela v instalacijo vplesti zgodbe. “Oddaljene, a hkrati bližnje neulovljive nianse se začenjajo razpirati navzven. Te zgodbe nočejo biti zares zgodbe. So barvno doživetje in stopnja teme, preveč nepravilne oblike za določevanje strukture in tematike. So to, kar so”, je pojasnila.
Neža Knez v svojih delih raziskuje potenciale in možnosti znotraj fiktivne strukture, ki se pojavi v resničnem času in prostoru. Zanimajo jo razmerja, ki potekajo v procesu oblikovanja forme, bodisi da gre za gibljivo sliko, zvok, jezik ali mešano medijsko instalacijo. Leta 2014 je diplomirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je nadaljevala in končala magistrski študij.
V ciklu bosta svoji deli predstavili še dve umetnici, Ines Šimunić in Iva Tratnik. Prva bo s svojim vizualno-performativnim posegom v prostor začela 3. decembra, delo bo na ogled do 7. decembra, instalacija Ive Tratnik pa bo postavljena od 10. decembra do sredine januarja.
Ines Šimunić je vsestranska ustvarjalka in večletna članica kolektiva Hupa Brajdič. Deluje na presečišču vizualne in uprizoritvene umetnosti. Diplomirala je na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, iz česar med drugim črpa navdih za svoje likovna dela.
Iva Tratnik je 2012 magistrirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Raziskuje izrazne in materialne možnosti slikarstva, ustvarja instalacije, tekstilne kolaže, skulpture, risbe, in snuje site-specific intervencije.