V Moderni galeriji razstava Mance Juvan o spremembah urbanih prostorov

V Moderni galeriji bodo drevi odprli razstavo fotografinje Mance Juvan z naslovom Istanbul: Obrazi svobode/Faces of freedom. Kot del projekta Svoboda metropole – Freedom of Metropolis je cilj razstave opozoriti na spremembe urbanih prostorov.

Evropska mesta, ki so od visokega srednjega veka dalje veljala za prostore in pojem svobode, v novem tisočletju doživljajo nove prelomne spremembe. Če so metropole, med katerimi je Istanbul, do nedavnega veljale za varen pristan vseh, ki so se želeli umakniti od rigidnega tradicionalnega načina življenja in bežali pred političnim preganjanjem, današnja percepcija svobode urbanega priča o tem, da je mogoče svobodo omejiti tudi tam, kjer se je rodila, so o razstavi zapisali v galeriji.

Kot sestavni del projekta Svoboda metropole – Freedom of Metropolis (2017-2022) razstava preizprašuje svobodo urbanega, metropolitanskega življenja. Knjiga Istanbul, Faces of Freedom (Istanbul, Obrazi svobode), katere avtorja sta Manca Juvan in Oto Luthar, je zbirka fotografij in esejev, ki raziskujejo idejo svobode v urbanem okolju, so zapisali pri založbi ZRC.

Razstava je nastala v produkciji Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) in sodelovanju z Muzejem sodobne umetnosti Metelkova.

Po besedah zgodovinarja Lutharja je vloga Istanbula, ki se je v zgodovino vpisal tudi pod imenom Bizanc, ostala enaka; še naprej se je razvijal v središče različnih svetov in kultur. Kot prostor neposrednega stika med celinami in civilizacijami, je bilo mesto sposobno vsrkati, prepletati in spremeniti vse, ki so se v njem naselili.

Iz azijskih Turkov, Sirijcev, Kurdov, Grkov, Bulgarov, Bošnjakov, Albancev, Rusov in celo Vikingov so v turškem mestu oblikovali večplastno mešanico, ki se razteza preko naše domišljije – v evropskem pogledu izhajajoče iz ostankov orientalistične fantazije, in zaradi katere je to mesto na Bosporski ožini izjemno posebno, če ne edinstveno, je še dodal Luthar.

Na odprtju razstave bo lutnjist Boris Šinigoj igral glasbo, v kateri se srečujeta Vzhod in Zahod.

Back to top button