V Moderni galeriji bodo odprli razstavo Prostor s potencialom premika. Postavitev sledi razvoju v fotografskem mediju prek obravnavanja različnih fotografskih praks in pozicij umetnikov in umetnic. Delom na razstavi je skupna gesta pogleda v iskanju neskladnega in nesorazmernega, so zapisali v galeriji.
V središču pozornosti bodo dela umetnic in umetnikov, ki v refleksiji o sodobni fotografski praksi in njenem nihanju med reprezentacijo in participacijo gledalca vključijo v drugačno časovno-prostorsko percepcijo, o kateri lahko razpravljamo v okviru koncepta heterotopije. Pojem se nanaša na fizične ali konceptualne prostore, ki so opredeljeni kot “drugi prostori”, saj se njihova pozicija nahaja izven pravilnega položaja, zato jih lahko obravnavamo tudi kot proti-položaje ali proti-kraje. Njihova značilnost je, da konvencionalno reprezentirajo in reflektirajo, hkrati pa tudi sprevračajo in transformirajo, zato služijo kot mesto možnega in novega, so še pojasnili v galeriji.
Razstava kot izhodišče uporablja omenjeni koncept kot model ali metaforo. Delom na razstavi je skupna gesta pogleda v iskanju neskladnega in nesorazmernega, v katerem se prekinjata navidezna kontinuiteta in normalnost vsakdanjega prostora. Ob tem se razstava osredotoča na različne aspekte nasprotnega.
Na razstavi se bodo predstavili Jaka Babnik, Primož Bizjak, Tomo Brejc, Bor Cvetko, Jon Derganc, Jošt Dolinšek, Jošt Franko, Lin Gerkman, Tomaž Gregorič, Ištvan Išt Huzjan, Valerija Intihar, Peter Koštrun, P L A T E A U R E S I D U E, Hana Podvršič & Lana Požlep, Peter Rauch, Lucija Rosc, Špela Škulj, Aleksandra Vajd ter Ana Zibelnik & Jakob Ganslmeier.
Obenem je eden od aspektov razstave koncept kopičenja časa v prostoru, s katerim je povezan tudi poseben projekt na razstavi, ki je vezan na fond fotografske zbirke Moderne galerije. V njem sodelujejo posamezne umetnice in umetniki, ki bodo ustvarili kumulativno okolje v prostoru Paviljona, začasne in fleksibilne konstrukcije, ki s svojo zasnovo prostora znotraj prostora, razstave znotraj razstave, omogoča raziskovanje in aktivacijo zbirke.
Prvo razstavo del iz fotografske zbirke Moderne galerije bosta v Paviljonu predstavila umetnika Ana Zibelnik in Jakob Ganslmeier. Njun izbor temelji na fotografijah, ki so bile posnete pred skoraj stoletjem. Ob tem sta bila pozorna na njihov način prikazovanja idealizirane različice slovenske naravne krajine kot brezčasne in polne upanja, ki sili k razmisleku o pomenu in implikacijah krajinske fotografije danes.
Kustosinja celotne postavitve je Ana Mizerit.