V ljubljanski stolnici s prizadevanji za obnovo orgel

V ljubljanski stolnici sv. Nikolaja bodo danes predstavili projekt obnove orgel, ki jih je pred 110 leti zasnoval Ivan Milavec. Leta 2021 ustanovljena komisija za prenovo želi javnost opozoriti, da so orgle del kulturne dediščine, ki bi jo bilo treba ohraniti. Projekt prenove nameravajo zagnati v prihodnjih letih, vendar za to potrebujejo sredstva.

O potrebni obnovi orgel opozarjajo tudi z orgelskim festivalom po različnih ljubljanskih cerkvah. Na nocojšnjem koncertu, ki bo ob 20. uri v stolnici, bo nastopil profesor za orgle Szabo, ki bo skupaj s pevskim zborom in solisti izvedel prerez duhovno-vokalne glasbe od Jacobusa Gallusa do Stanka Premrla.

Ob tej priložnosti bodo odprli tudi razstavo o izdelovalcu orgel ob letošnji 150-letnici njegovega rojstva, so sporočili iz stolne župnije sv. Nikolaja.

Kot so zapisali, so Milavčeve orgle v ljubljanski stolnici zvočno-tehnični biser slovenske pozne romantike, zato bi obnova tega instrumenta pomenila veliko pridobitev, saj ga je mogoče postaviti ob bok drugim tovrstnim instrumentom v Evropi. Milavčeve orgle so umeščene v orgelske omare iz sredine 18. stoletja, po oceni komisije, ki jo vodi organist v stolnici in zborovodja Gregor Klančnik, pa so bile slabo vzdrževane.

Pogovori o obnovi instrumenta so sicer stari že nekaj let. Omenjali so se tudi ob 300. obletnici posvetitve stolnice leta 2007, ko so obnovili stropne freske, zatem pa naj bi se lotili še orgel, a je nastopila gospodarska kriza. Vendar obnove vsaj še nekaj časa ne bo, je za STA povedal Klančič, ki ocenjuje, da bi ohranitev instrumenta v prvotni obliki stala okrog milijon evrov.

Za potrebna sredstva zdaj z orgelskimi koncerti nagovarjajo tako javnost kot podjetja, računajo tudi na pomoč nadškofije. Po predvidenih načrtih bi se obnova lahko začela v letu 2026, še prej pa nameravajo prek razpisa izbrati restavratorja, ki bi posegel v omare z 52 registri, tri manuale in pedal. Za ta namen se ozirajo po tujini.

Back to top button