V knjigarni Konzorcij so dopoldne odprli 38. prodajno razstavo Frankfurt po Frankfurtu z okoli 5000 knjigami z vsega sveta z različnih strokovnih področij ter z naborom nagrajenih leposlovnih del. K odprtju razstave pod naslovom Človek – skupnost – vrednote, ki bo na ogled do sobote, so povabili predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič.
Kot je za STA povedala vodja knjigarne Konzorcij Katarina Modic, opažajo, da je obiskovalcev razstave vedno približno enako število. To po njenih besedah dokazuje, da si ljudje še vedno radi knjigo pogledajo in jo prelistajo, ob čemer imajo pri njih res jagodni izbor. In prav selekcija se ji zdi prednost pred nakupom knjige prek velikih spletnih knjigarn. Obenem je spomnila, da so obiskovalci Frankfurta po Frankfurtu zahtevnejši bralci, “ki si pridejo pogledat, kaj smo izbrali,” je pojasnila.
Spomnila je na začetke projekta. “To so bili časi deviz, ki se jih ni dalo dobiti, časi, ko nisi mogel priti do knjig, brez njih so bili tudi raziskovalci,” je naštela. Zaradi omenjenega so leta 1987 zaposleni iz knjigarne odpotovali s kombijem na sejem v Frankfurt in tam nakupili knjige ter jih pripeljali v Ljubljano.
Pred odprtjem razstave je zbrane nagovorila predsednica uprave Mladinske knjige Karmen Pangos, ki je med drugim poudarila, da smo danes v Sloveniji lahko ponosni, da smo na področju založništva v trendu z vsemi drugimi evropskimi državami. Razstavo je odprla predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je knjigo označila za “edino pravo zakladnico človeške civilizacije”. Kot je poudarila, jo je nagovorila naslovna tema letošnje razstave, o kateri bo govora tudi na predavanjih, ki jih pripravljajo v spremljevalnem programu.
Na prvem, ki bo na sporedu v torek, bodo o naslovni temi letošnjega Frankfurta po Frankfurtu s Carmen L. Oven spregovorili Dan Podjed, Tina Bončina in Kristijan Musek Lešnik. V sredo bo na vrsti prvi pogovor iz nove serije pogovorov knjigarne z naslovom Konzorcij Na srečni strani, na katerih bodo govorili o zdravem življenjskem slogu, osebnostni rasti in soočanju z življenjskimi izzivi. Na prvem srečanju bo Gregor Trebušak gostil Aljošo Bagolo. Dan pozneje bodo gostili še Gorana Ajtiča, ki bo predstavil svojo novo knjigo Misli o človeški družbi.
V knjigarni Konzorcij si je do sobote na različnih policah mogoče ogledati knjige iz približno 300 založb z vsega sveta, ki so jih izbrali selektorji, zaposleni na oddelkih Knjigarne Konzorcij.
Nabor leposlovnih, s prestižnimi literarnimi nagradami, ovenčanih knjig, je danes predstavil Aljaž Rabič z oddelka za leposlovje in jezikoslovje. Opozoril je na kar 11 nagrajenih leposlovnih španskih del na čelu z najprestižnejšo nagrado premio nadal nagrajenim trilerjem Cesarja Pereza Gellide z naslovom Bajo tierra seca. V izboru je med drugim tudi s francosko Goncourtovo nagrado ovenčani roman Houris francosko-alžirskega pisatelja Kamela Daouda, na voljo pa so tudi vse knjige ožjega izbora za nagrado booker, katerega nagrajenca bodo razglasili v torek zvečer.
Med neleposlovnimi deli je Rabič opozoril na izbiro kolegov – zbirko 60 portretov in intervjujev z mednarodno poznanimi znanstveniki in nobelovci Fascination of Science, kot zanimivost pa je omenil še knjigo z naslovom Kiosk, v kateri je zbrano 150 kioskov od Ljubljane do Berlina in Beograda in v kateri je tudi legendarni slovenski kiosk K67, ki ga je oblikoval slovenski arhitekt Saša Mehtig.