
V prostoru za umetnost KiBela v Mariboru nocoj odpirajo novo samostojno razstavo Marka Jakšeta, ki nosi naslov Blizu … bliže … še bliže. “Slikarski magik in džin potuje skozi prostor in čas in prinaša slike, ki nosijo sporočilnost od drugod, v nam tujem jeziku, a kljub temu toliko bližnjem, da je naš, tukaj in sedaj,” pravi kuratorica.
“Od podzemnih grozot podzavesti do življenjskega daru dobrega in nebeško čudežnega je pristni nabiralec in katalizator presunljivih lepot in strahot celostnega cikla življenjske lepote in vesoljnega kolesja. Slikarsko zaobjema in osvobaja z velikim belim lokom, ki se večno polaga in zlaga v neskončno dvigajočo spiralo, v vseh veličastnih ciklih, kjer se srečujemo vedno pri stičiščih zvezdnih vrzeli, ki nam razširjajo pogled in obstoj,” je še zapisala v galerijskem listu kuratorica Nina Šardi.
Motivi se prepletajo od naravne in živalske vegetacije do srednjeveških obličij, svetovljanskih kostumografskih razsežnosti, spojev predmetnih objektov, elementarnih zemeljskih in surrealističnih mest in krajev, brezčasnih protagonistov, kreatur in bitij.
“Z imenitnostjo slikarske premetenosti in s spretnostjo lastnega slikarstva, ustvarjalne čvrstosti, domišljijske zvitosti, direktnosti in drznosti, velikopoteznosti premera platen in domiselnosti simbolistične, fantazijske, pripovedne mistike so Jakšetovi metafizični svetovi sestavljeni iz stilistične dovršenosti in karakterističnega slikarskega sloga, barvno konturnih blagostanj in prostorsko ustvarjenih krajev angelskega nadrealizma,” še izhaja iz galerijskega lista.
Jakše se je rodil leta 1959 v Ljubljani. Leta 1987 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Leta 1993 se je preselil iz mesta na deželo: živi in dela kot svobodni umetnik v zaselku Mohorje.
Jakše se je v Mariboru predstavil prvič leta 1996, in sicer v Pekarni in Umetnostni galeriji Maribor (UGM). Dve leti pozneje je z razstavo Nojeva barka postavil ‘temeljni kamen’ galerije KiBela. “Lahko bi rekli, da je od takrat pravi ‘Mariborc’. Sicer nesporni ljubljenec publike in kritike je upornik ‘z razlogom’ proti vzpostavljenim sistemom, saj meni, da siromašijo umetnost in ji odvzemajo njen osnovni postulat, svobodo,” sporočajo iz KID Kibla.