V gradu Podsreda odprli dodatne prenovljene prostore

V občini Kozje so danes odprli dodatne prenovljene prostore gradu Podsreda. Zanje so namenili 1,5 milijona evrov, od česar je milijon evrov preko razpisa v okviru načrta za okrevanje in odpornost prispevalo ministrstvo za kulturo, pol milijona pa občina. Po besedah ministrice Aste Vrečko gre za prenovo, ki bo “lepo legla na sam razvoj kraja”.

Prenova dodatnih delov gradu je trajala nekaj manj kot dve leti. Med drugim so prenovili romansko kapelo, zgornje gospodarsko poslopje, kjer so uredili tri prestižno opremljene apartmaje, in vhodni stolpič, ki bo namenjen gastronomski ponudbi. Uredili so tudi dve konferenčni dvorani, wellness v prostorih spodnjega gospodarskega poslopja, kjer so že urejene prenočitvene kapacitete, in statično sanirali severno steno gradu. Ponudbo so dopolnili še z doživljanjem kulturne dediščine skozi igro z tehnologijo mešane realnosti.

Po besedah Milence Krajnc, županje občine Kozje, ki ima grad v lasti od leta 1994, je bil namen prenove oživiti kulturno dediščino, hkrati pa obiskovalcem ponuditi novo, dodatno turistično ponudbo. Prepričana je, da bodo z novimi zmogljivostmi še povečali obisk gradu in občine.

Po oceni ministrice Vrečko so tovrstne prenove, ki jih je v Sloveniji kar nekaj, izjemnega pomena, tako za kulturno dediščino kot decentralizacijo države. “Z njimi namreč krepimo tudi lokalni razvoj in same lokalne skupnosti,” je dejala.

Pri tem se ji zdi pomembno, da cilj ni zgolj prenova, vlaganje v zidove, pač pa morajo zidovi dobiti tudi vsebino, povezano predvsem z lokalnim okoljem. In prenova gradu Podsreda je po oceni ministrice prenova, ki bo “lepo legla na sam razvoj kraja”. Izpostavila je še, da bo grad najbolje vzdrževan tako, da se ga bo uporabljalo.

V zavodu Kozjanski park, ki z gradom upravlja od leta 1983, so po besedah direktorice Valerije Slemenšek najbolj veseli, da jim je uspelo urediti spodnje gospodarsko poslopje, kjer so nastale prve štirizvezdične sobe in apartmaji, s čimer se je “raven ponudbe dvignila na višjo raven”.

Njihova vizija sicer je, v gradu ustvariti prostor, kjer se prepletajo zgodovina, naravna dediščina in trajnostni turizem. Čeprav število obiskovalcev gradu še ni takšno, kot bi si ga želeli, pa se povečuje. “Tako smo imeli na primer lani za 34 odstotkov več obiskovalcev, kot v letu 2019,” je povedala. Povečuje se tudi število nočitev, ki jih sicer nudijo od leta 2020. Trenutno imajo na voljo 28 postelj v devetih sobah, je povedala.

Na direktoratu za turizem ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport po besedah generalne direktorice Dubravke Kalin projekt razumejo kot pomemben kamenček v mozaiku udejanjanja strategije slovenskega turizma, katere cilj sta manjši ogljični odtis in višja dodana vrednost. “V Sloveniji se namreč nismo odločili za scenarij masovnega turizma, ampak za odmerjen trajnostno naravnan turizem, kolikor ga naše okolje zmore,” je povedala. Tudi na omenjenem direktoratu si želijo, da bi projekt prispeval k decentralizaciji in pomagal razpršiti turistične tokove, da ti ne bodo skoncentrirani samo na nekatere točke.

V Slovenski turistični organizaciji se po besedah vodje korporativnega piarja Martine Gojkošek veselijo tovrstnih projektov. Grad Podsreda je po njenih besedah eden od biserov slovenske kulturne dediščine, zato ga z veseljem vključujejo v svoje promocijske in komunikacijske aktivnosti. “Z novo, dodatno ponudbo grad odgovarja na povpraševanje sodobnih gostov, ki si želijo nekaj več,” je dejala.

Grad Podsreda, ki je bil zgrajen v prvi polovici 12. stoletju, stoji na severnem pobočju Orlice v osrčju Kozjanskega regijskega parka nad trgom Podsreda. Sodi med najpomembnejše romanske objekte na Slovenskem. Zaradi skoraj neokrnjenega srednjeveškega videza velja za enega najbolj grajskih med gradovi po Sloveniji. Obenem velja za pomembno kulturno in izobraževalno središče na Kozjanskem.

Back to top button