V Celovcu se predstavlja šest slovenskih likovnih umetnikov

V Celovcu sta na dveh prizoriščih na ogled razstavi slovenskih umetnikov, članov Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov. V Galeriji BV se predstavljajo Alja Košar, Domen Dimovski, Damjana Stopar in Jože Šubic. V razstavišču na Generalnem konzulatu RS v Celovcu pa razstavljata slikarka Jasna Samarin in kipar Zoran Srdić Janežič.

Alja Košar in Dimovski se v prvem nadstropju Galeriji BV predstavljata z razstavo grafik Dva svetova, ena krajina IV. Košar z jedkanicami sega v območje zraka, Dimovski se z digitalnimi grafičnimi listi spušča na tla, v kraljestvo zemlje. Grafike so razstavljene skupaj z umetniškim videom, ki vsebinsko povzema iz grafik in jih med seboj povezuje v jeziku animacije.

Kot je zapisala kustosinja Olga Butinar Čeh, sta Košar in Dimovski mlada avtorja, ki potrjujeta dejstvo, da je grafika, ki je bila desetletja pod okriljem Ljubljanske grafične šole paradna disciplina v svetu priznane slovenske likovne umetnosti, pri nas še vedno živa. Ta likovna zvrst se ponovno prebuja v klasičnih grafičnih tehnikah, katerih se poslužuje Košar, a se ob enem oplaja z novodobnimi digitalnimi tehnologijami, s katerimi ustvarja Dimovski.

Leta 1995 v Kranju rojeni Dimovski je študiral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Ljubljana (ALUO), kjer je na oddelku za slikarstvo diplomiral in magistriral. Alja Košar se je rodila leta 1990 na Ptuju. Študirala in magistrirala je na Pedagoški fakulteti v Ljubljani na smeri likovna vzgoja, na ALUO je na drugi stopnji zaključila na smeri grafika.

V pritličju galerije pa slikarka Damjana Stopar razstavlja slike, slikar, konceptualni umetnik in kipar Jože Šubic se predstavlja s kipi. Postavitev v pritličju je po besedah Olge Butinar Čeh posvečena raznolikosti ter raziskovanju in preizpraševanju o ženski in ženski figuri ter vpetosti ženske v sodobni čas.

Šubic je razstavil osem ženskih glav iz žgane gline, ki so praktično v naravni velikosti in so del cikla dvanajstih ženskih glav z naslovom Glorious Twelfth. Damjana Stopar pa se predstavlja s slikami iz serije Livestreaming. V njej proučuje in raziskuje, kako digitalni mediji in nove tehnologije vplivajo na naš vsakdan.

Damjana Stopar se je rodila leta 1975 v Brežicah. Diplomirala je iz slikarstva na ALUO in zaključila tudi magistrski študij grafike. Leta 1958 v Mariboru rojeni Šubic je diplomiral in magistriral na ALUO iz slikarstva.

Razstava v Galeriji BV bo na ogled do 24. februarja.

V razstavišču na Generalnem konzulatu RS v Celovcu pa je na ogled razstava z naslovom Kreativnost – iskanje novih znanj, idej in smisla, na kateri se predstavljata Jasna Samarin in Srdić Janežič.

Oba svoje raziskave in likovno poetiko povezujeta z znanstvenimi odkritji na medicinskem in ekološkem ter tehničnem področju. Jasna Samarin analizira in prenaša v likovno govorico na slikarska polja večjega formata medicinske raziskave mikroskopskih preparatov, s katerimi proučujejo nevrološke anomalije živčno mišičnih obolenjih in bolezni centralnega živčnega sistema.

Srdić Janežič se vse bolj podaja v futuristično tehnični svet proučevanj, predvsem v okviru vizionarskega projekta, ki nosi naslov Zasnova avtonomnega zračnega plovila za transport vode in vodika v plinastem stanju kot energetskega vira, prav tako pa ga bega polje robotike, dinamike in motorike gibanja pri skulpturah ter dognanja v okviru umetne inteligence v povezavi z umetnostjo.

Leta 1966 v Ljubljani rojena Jasna Samarin je diplomirala na ljubljanski likovni akademiji, kjer je nadaljevala podiplomski študij slikarstva. Srdić Janežič se je rodil leta 1974 v Kranju. Je kipar, intermedijski umetnik in oblikovalec lutk v Lutkovnem gledališču Ljubljana.

Razstava bo na ogled do 17. aprila.

Back to top button