
Slovenski dnevi knjige v Mariboru z razglasitvijo nagrajenke Vasje Cerarja (dopolnjeno)
S prireditvijo v Univerzitetni knjižnici Maribor (UKM) se danes začenja 28. festival Slovenski dnevi knjige v Mariboru. Ob tem bodo razglasili ime dobitnice nagrade Vasje Cerarja s področja prevajanja mladinske književnosti iz tujih jezikov v slovenščino, ki se letos podeljuje za besedila za mlade bralce, starejše od 12 let.
Nagrado je Društvo slovenskih književnih prevajalcev v sodelovanju z Mladinskim kulturnim centrom (MKC) Maribor prvič podelilo pred tremi leti. Poimenovana je po prevajalcu mladinske književnosti in uredniku Vasji Cerarju (1959-2006).
Žirija je letos po pregledu 180 naslovov uvrstila v ožji izbor tri prevajalke. Stana Anželj je žirijo prepričala s prevodom romanov Cunami v glavi Erika Woutersa (Pivec, 2024) in Odpor Wilme Geldof (Miš, 2024). Tina Mahkota je nominirana za prevod kratkoprozne zbirke Poglej na obe strani Jasona Reynoldsa (Morfemplus, 2024) in Katja Zakrajšek za prevod romana v verzih Pesnica X Elizabeth Acevedo (Morfemplus, 2024).
Prejemnico nagrade ponavadi razglasijo na odprtju festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru, ki letos tako kot na Slovenskih dnevih knjige v Ljubljani ter v drugih partnerskih mestih poteka pod sloganom Drevo, beseda in človek… To je prvi verz iz pesmi Edvarda Kocbeka Na polju.
“V Mariboru smo se osredotočili na ekologijo in naravo. Raziskovali bomo izvirne in raznolike pristope literarnih upodobitev narave, zanimalo nas bo, ali so pisatelji in pisateljice uspeli preseči superiorni odnos do narave. Pogovarjali se bomo o delih, v katerih je narava pomembna protagonistka, tako rekoč glavna junakinja, in dotaknili se bomo povezav med literarno umetnostjo in najnovejšimi dognanji znanosti. Predvsem pa nas bo zanimalo, kakšno vlogo lahko odigrajo pisatelji in pisateljice v zvezi s perečo okoljsko in podnebno problematiko in kako so ekokritiške teme prisotne v sodobni slovenski literaturi,” je na novinarski konferenci pred začetkom dogajanja povedala vodja festivala Petra Kolmančič.
Danes bodo v UKM odprli knjižno-likovno razstavo avtorjev Boruta Gombača, Nina Flisarja in Rafaela Kurnika z verzi mariborskih pesnic in pesnikov, nastalih kot odziv na omenjeno Kocbekovo pesem, z izbranimi knjižnimi citati poznavalcev sveta dreves in skulpturami iz stalne zbirke Umetnostne galerije Maribor letošnje Prešernove nagrajenke za življenjsko delo, kiparke Dragice Čadež.
V skulpturo Časovna kapsula Jožeta Šubica, ki že vrsto let stoji v pritličju knjižnice, pa bodo vložili izvirni literarni prispevek osrednje gostje festivala Nataše Kramberger.
Festival Slovenski dnevi knjige v Maribor – Ko te napiše knjiga, ki ga MKC Maribor prireja 28. leto zapored, nagovarja in povezuje generacije v spoštovanju do pisane besede in literature. Do zadnjega dne maja bo ponudil več kot 50 dogodkov na različnih prizoriščih, od literarnih večerov, skupinskih branj, tematskih sprehodov, okroglih miz, predstavitev knjig in avtorjev do 25. Pesniškega turnirja, dobrodelne akcije Podarimo knjigo in besedo ter knjižnega sejma na Grajskem trgu. Slednji za razliko od prejšnjih let ne bo potekal že od začetka ampak zadnje štiri dni festivala.
Knjižni sejem bo predstavil aktualno ponudbo slovenskih založb, v dopoldanskem času pa bo tam potekal tudi program za otroke z nastopi slovenskih mladinskih pisateljic in pravljičark. V popoldanskem času bo vrata književnosti odprla Literarna hiša Maribor, ki že vrsto let pripravlja bogat mednarodno obarvan literarni program.
Večerna prizorišča festivala so Grajska kavarna Pokrajinskega muzeja Maribor, atrij Vetrinjskega dvora z BarCodo, Mala dvorana Lutkovnega gledališča Maribor ter Sodni stolp, kjer pripravljajo kurirane dogodke, povezane z letošnjo osrednjo temo, na katerih bodo nastopili literarni gostje.
V osrednjem delu programa bodo na Literarni postaji Mariborske knjižnice gostili pisateljico in letošnjo nagrajenko Prešernovega sklada Natašo Kramberger. “Njeno literarno ustvarjanje je prototip problemske in ekološko usmerjene pisave, saj avtorica razpira fizični prostor narave, za katerega se zdi, da je sodobni človek od njega vse bolj ločen,” izpostavlja Kolmančič.
Na dveh velikih večernih branjih, enem proznem in drugem pesniškem, bodo nastopili Anja Mugerli, Vlado Žabot, Stanislava Chrobakova Repar, Tanja Petrič, Denis Škofič, Cvetka Lipuš, Jurij Hudolin in Miriam Drev, gostja letošnjega večera poezije LGBTQ+ bo Jedrt Maležič.
Po nekaj letih se pod okrilje festivala vrača Pravljični večer za odrasle, pripovedovalski projekt slovenskih splošnih knjižnic. Festival bodo sklenili z mariborsko premiero izvirne gledališke produkcije HERETHEREWHERE, ki je nastala v koprodukciji italijanskega gledališča Albe iz Ravene in gledališča Theatre Gigante s sedežem v ZDA po besedilu Roka Vilčnika Svetloba je osamljeni popotnik.