Zadnja izkopavanja na etruščanskem arheološkem najdišču San Casciano dei Bagni v Toskani so razkrila nova presenečenja. Arheologi so poleg bronastih skulptur izkopali kroni, nakit in skrinjice s kovanci. Najdbe je predstavil italijanski minister za kulturo Alessandro Giuli. Izkopali so več bronastih kač, med njimi izstopa skoraj meter dolga.
“San Casciano nam je prinesel neskončna presenečenja,” je po pisanju avstrijske tiskovne agencije APA povedal arheolog Jacopo Tabolli, ki od leta 2019 izkopavanja vodi skupaj s strokovnjakoma Emanuelejem Mariottijem in Ado Salvi.
Ekipa, ki je raziskovala ostanke etruščansko-rimskega svetišča iz 3. stoletja p. n. št., ki je bilo v uporabi do 5. stoletja, je že novembra 2022 izkopala votivno zbirko 24 bronastih kipov, od katerih jih je bilo pet visokih en meter.
Tokrat najdene bronaste kače so bile po pisanju agencije APA dobri demoni, ki so krasili hiše. Na najdišču San Casciano dei Bagni je bila postavljena na mestu, kjer je izvirala termalna voda. S svojimi zavoji je simbolizirala svetost izvira. Kača je sicer že od nekdaj povezana z vedeževanjem. Njeno odkritje potrjuje, da so ljudje k izviru prihajali tudi zato, da bi vzpostavili neposreden stik z božanstvom ter kačo oziroma izvir povprašali glede prihodnosti.
Ostanki etruščanskih term se nahajajo v občini San Casciano s približno 1600 prebivalci, ki je še danes znana po svojih termalnih kopališčih. V palači iz 16. stoletja v mestu naj bi tudi uredili muzej za bronaste kipe.
Izkopavanja se bodo nadaljevala poleti, potekajo pa tudi že dela za izgradnjo termalnega arheološkega parka, muzeja in mednarodnega raziskovalnega središča, ki naj bi trajala od konca leta 2026.