V desnem atriju ljubljanske Mestne hiše bodo drevi odprli gostujočo razstavo z naslovom Dunajski model socialnih stanovanj, ki bo na ogled postavila več kot stoletno tradicijo dunajskega modela socialnih stanovanj in prednosti, ki jih tovrstna stanovanjska politika prinaša za prebivalce mesta. Ob razstavi pripravljajo tudi spremljevalni program.
V času, ko je stanovanjska problematika eden od najbolj aktualnih izzivov mest po vsej Evropi, razstava ponuja vpogled v dunajska prizadevanja za dostopno in kakovostno bivanje za vse prebivalce. “S strateškim načrtovanjem, dolgoročnimi naložbami v neprofitna stanovanja in hkratno skrbjo za socialno vključenost je mesto ustvarilo okolje, kjer je kakovost življenja prebivalcev na najvišji ravni”, so zapisali v galeriji Mestne občine Ljubljana (Mol).
Razstavo je pripravila dunajska stanovanjska organizacija z ustanovo Wohnservice Wien v sodelovanju z Avstrijskim kulturnim forumom v Ljubljani, Mednarodno pisarno Mesta Dunaj v Ljubljani in Mol.
Ob razstavi pripravljajo tudi spremljevalne dogodke. V sredo popoldne bodo v veliki sejni dvorani Mestne hiše na temo dunajskega modela socialnih stanovanj in gradnje ter upravljanja skupnosti v socialnih stanovanjih na Dunaju na sporedu dve predavanji in okrogla miza, v petek zvečer pa bodo v Slovenski kinoteki predvajali dokumentarni film 27 Storeys z letnico 2023, ki ga podpisuje Bianca Gleissinger.
Razstava je februarja gostovala v Muzeju novejše zgodovine Celje. “Mesta, regije in države EU so v preteklosti razvili različne tradicije in sisteme stanovanjske politike, dunajski pa velja za najboljšega,” so tedaj zapisali v sporočilu za javnost celjske občine. Dodali so, da približno 60 odstotkov Dunajčanov živi v občinskih stanovanjih ali stanovanjih, ki jih subvencionira mesto.