Na pogovorni postaji Slovenskega knjižnega sejma so danes gostili mednarodno uveljavljenega fotografa Arneja Hodaliča, ki je predstavil novonastalo reportersko foto-avtobiografijo z naslovom Moje svetlobe. V pogovoru je opisal doživetja s fotografiranj v Sibiriji, južni Etiopiji in severnem Sudanu, ki so zaznamovala njegovo poklicno pot.
Hodalič je uvodoma nekaj besed namenil ruski mafiji in nabiranju morskih kumar, ki je v Sibiriji strogo prepovedano. Kot je dejal, lahko tamkajšnje mafijske združbe za posušene kumare, ki jih v največjih količinah prodajajo na azijski trg, zaslužijo več tisoč dolarjev. Fotografiral je ustrezno opremo, postopek sušenja kumar in potapljače pri delu pod ledom. “Tudi potapljanje pod ledom ima svoja pravila in zakonitosti, ki jih potapljači in člani mafije popolnoma kršijo,” je povedal.
Za nastanek druge zgodbe z naslovom Izginjajoče kulture je fotografski studio prestavil v južno Etiopijo, Kenijo, zahodno Saharo in severni Sudan. Kot je povedal za STA, s sabo vzame vsaj 10 stativov, črn šotor in luči z bliskavico. V objektiv je ujel predstavnike afriških ljudstev s tradicionalnimi kulturnimi elementi, kot so ustni diski za ženske, nosni uhani, tetovirane brade in tradicionalne zapestnice. Platna za portrete obarva z naravnimi materiali, za takratnega je uporabil kavo in čaj.
Ena izmed predstavljenih zgodb pa nosi naslov Putinovi (zatajeni) vojaki. V okviru fotografskega projekta je opazoval urjenje fantov v taboriščih za specialne ruske enote. Po njegovih navedbah so bile prisotne predvsem “sirote iz razbitih družin”. Kot je povedal, se med urjenjem učijo streljanja s pravim orožjem, potapljanja in padalstva. “Enkrat so med vajo streljali fantom nad glavo, češ da spoznajo zvok strela,” je opisal.
Za STA je povedal, da za določene države ne dobi vstopnega dovoljenja. Med njimi je izpostavil Gazo, kjer je bil priča streljanju otrok z dušilcem. “V Gazi sem bil štirikrat. Vsak obiskovalec vidi realno situacijo, torej zatirajoč Izrael,” je povedal.
V knjigi poleg omenjenih predstavlja tudi fotografije z osemmesečnega jadranja po jugovzhodni Aziji, srečanja s pirati in obiska enega od najbolj mističnih ljudstev Kogi ob popolnem sončnem mrku na štiritisočaku kolumbijskega pogorja.
Fotografira za več svetovno znanih revij. Kot prvi slovenski fotograf je leta 2007 Slovenijo fotografiral za ameriško revijo National Geographic, kar mu predstavlja vrhunec kariere.
Knjiga Moje svetlobe je nastala v sodelovanju z urednicama Tadejo Zupan in Ano von Pauer, oblikovalcem Gregom Inkretom ter ob pomoči partnerke Katje Bidovec, ki je tudi soustvarjalka projekta.