
Praški muzej, posvečen češkemu slikarju sloga art nouveau Alfonsu Muchi, bo na novi lokaciji prikazal tudi njegova še nerazstavljena dela. Muzej, ki ga bodo odprli konec meseca, bo po desetletjih hrambe postal dom umetnikove Slovanske epopeje. Muzej bodo v baročni palači Savarin v historičnem delu Prage odprli 24. februarja.
Muzej v zgodovinskem središču mesta, ki je pod Unescovo zaščito, bo ponujal na ogled več kot 100 umetnikovih del, vključno s slikami, litografijami in skicami, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Omogočil bo tudi dolgo iskani dom njegovemu monumentalnemu slikarskemu ciklu Slovanska epopeja, v katerem je upodobil zgodovino slovanskih narodov.
Kot je povedal njegov potomec Marcus Mucha, ki vodi fundacijo, ki upravlja z umetnikovo zapuščino, bo muzej ponudil “umetnost za vsakogar” v skladu s filozofijo njegovega pradedka.
“Vedno je pravil: ‘Nisem želel, da bi bila moja umetnost za salone elite’. Svoje plakate v Parizu je pojmoval, kot da ulice in trge spremenijo v umetniško galerijo na prostem za vsakogar,” je povedal pravnuk.
Večina razstavljenih umetnin izvira iz družinske zbirke, ki obsega približno 4000 umetnin.
V muzeju bodo na ogled tudi štiri manjše reprodukcije njegove Slovanske epopeje, cikla 20 platen v velikosti od 20 do 50 kvadratnih metrov. Za delo, ki prikazuje trenutke iz zgodovine in mitologije slovanskih narodov, je Mucha porabil 18 let. Končal ga je leta 1928, deset let po osamosvojitvi Češkoslovaške po razpadu Avstro-Ogrske.
Cikel je bil na ogled v Pragi, a so ga ob prihodu nacistov leta 1939 prestavili v skladišča in celo pod kup premoga. Javnosti so ga ponovno prikazali šele leta 1963 na gradu Krumlov v bližini Muchinega rojstnega kraja. Zaradi propadanja gradu so ga leta 2011 odstranili in ga po obnovi ponovno postavili deset let kasneje. Leta 2007 je cikel gostoval tudi na Japonskem, kjer si ga je ogledalo 660.000 ljudi.
Mucha (1860-1939) je svoje delo podaril Pragi s pogodbo iz leta 1913, ki določa, da mesto zanj zagotovi primeren prostor, a jim to po vrsti sporov doslej ni uspelo.
Marcus Mucha je Slovansko epopejo označil za občutljivo nacionalno bogastvo in napovedal, da bo mojstrovina na koncu razstavljena v drugem delu palače Savarin, ki jo bo zasnoval priznani britanski arhitekt Thomas Heatherwick. Cikel bo na ogled v “namensko zgrajenem prostoru, ki je narejen v skladu s tem, kakor si je Alfons želel, da je prikazan”, je dodal. Do takrat pričakuje, da bodo reprodukcije v manjši obliki redno predstavljali v enem od treh prostorov muzeja.
“O epopeji bomo pripovedovali različne zgodbe, tako da bo javnost v Pragi lahko uživala v vsej njeni kompleksnosti,” je dodal. Marcus Mucha upa, da bo nov del muzeja s Slovansko epopejo odprt do leta 2028, ko bo minevalo sto let od dokončanja tega cikla.