Mladinska knjiga z novostmi v zbirkah Kondor in Kultura

Pri Mladinski knjigi so predstavili nove izdaje v zbirkah Kondor in Kultura. V prvi so izšli roman Popotovanje po moji sobi Xavierja de Maistra v prevodu Primoža Viteza, ponatis izbora francoskih nadrealistov Aleša Bergerja Noč bliskov in antologija pesnice Saše Vegri Obhod v času, pri Kulturi pa zbirka esejev Piškoti s sporočilom Uroša Zupana.

Roman Popotovanje po moji sobi je izvorno nastal, ko je bil francoski avtor Xavier de Maistre leta 1790 zaradi sodelovanja v prepovedanem dvoboju obsojen na 42-dnevni hišni pripor in je nato svoje občutke zapisal v 42 poglavjih. Po besedah prevajalca Primoža Viteza tisto obdobje avtorju predstavljalo “čas osame, avtorefleksijo in priložnost, da preudari samoumevnost našega bivanja”.

Z znanostjo in umetnostjo se je de Maistre spraševal o samoumevnosti in iskanju novosti v njej, je še povedal Vitez. Po njegovih besedah je to literarno besedilo hkrati tudi posledica avtorjevih bralskih afinitet, precej v skladu s sicer priljubljenimi romanesknimi deli, ki so takrat v Francijo prihajala iz Anglije in Nemčije, zato je med vrsticami zaznati tudi “kopijo duha takratnega angleškega razsvetljenstva”.

V zbirki Kondor so izdali tudi prenovljeni ponatis prevedenega izbora francoskih nadrealističnih piscev prve generacije. Ob temeljnem teoretičnem besedilu glavnega teoretika nadrealizma Andrea Bretona Nadrealistični manifest iz leta 1924, izbor med drugim zajema literarna dela Roberta Desnosa, Louisa Aragona, Antonina Artauda in Paula Eluarda. Noč bliskov, ki je bil prvi knjižni prevod nekdanjega dolgoletnega urednika zbirke Kondor Aleša Bergerja, je v prenovljeni izdaji izšla ob lanski stoti obletnici Nadrealističnega manifesta.

V izbor za antologijo pesnice Saše Vegri Obhod v času so vključili šest pesniških zbirk, revialne objave in njeno zadnjo neobjavljeno pesem iz časa, ko je bivala v domu za starejše. Kot je na današnji predstavitvi povedala Varja Balžalorsky Antić, ki je pripravila izbor, je v primerjavi šestih zbirk pesnice zaznati tako razvoj jezika z duhom časa kot aktualne družbene spremembe. Balžalorsky Antić je v delu prepoznala tudi avtoričino vizionarstvo ob novih odkritjih ter vstopom v kibernetsko družbo in odpiranje ključnih vprašanj odnosa med spoloma.

Kot je urednik zbirke Kondor Andrej Ilc povedal za STA, “teža in obseg njenega pesniškega glasu nista bila dovolj adekvatno ocenjena”, zato želijo Sašo Vegri z izdajo antologije postaviti na zasluženo mesto v slovenskem literarnem prostoru.

Zbirka Kultura je bogatejša za zbirko esejev Piškoti s sporočilom. Po besedah avtorja Uroša Zupana je knjiga “na meji med esejistiko in esejističnim dnevnikom, ki pa si jemlje to svobodo, da ni kronološka, ampak poljubno skače po časovni osi iz sedanjosti v preteklost”. Zupanovi eseji so tematsko različni, njihova rdeča nit pa je pretok časa in spremembe, ki jih v človeškem telesu in duhu ta pretok ali minevanje prinaša.

Leta 1956 nastala zbirka Kondor velja za eno najstarejših slovenskih knjižnih zbirk in se z izdajo del tujih klasikov in slovenskih sodobnikov posveča dojemanju posameznika in družbe, zbirka Kultura pa je namenjena esejistiki, poljudni znanosti ter filozofskim in estetskim razpravam.

Back to top button