Mariborka nov prostor za ljubitelje pisane besede v Mariboru

Na Koroški cesti v središču Maribora je spomladi pod okriljem založbe VigeVageKnjige odprla vrata knjigarna, poimenovana Mariborka. Na 16 kvadratnih metrih ponuja knjige okoli 40 slovenskih manjših založb in samozaložnikov ter tako zapolnjuje vrzel, ki je dolgo vladala v mestu. Kljub majhnosti navdušuje tudi s svojo stripovsko vizualno podobo.

Zamisel za odprtje knjigarne v Mariboru je po besedah projektne vodje Zale Zagoršek Golob padla po spoznanju, da je v središču drugega največjega slovenskega mesta na voljo le knjigarna Mladinske knjige, druge prodajalne knjig, izključno večjih verig, pa so v nakupovalnih centrih. “Če si hotel torej v Mariboru kupiti knjigo kakšne manjše založbe, si jo lahko kupil samo preko spleta. Za drugo največje mesto v državi je smešno, da nima knjigarne, ki bi ponujala kaj drugega kot velike založbe,” je povedala za STA.

“In smo se odločili, da v Mariboru postavimo knjigarno, kjer lahko kupiš takšne knjige in kjer so tudi za založnike postavljeni pošteni pogoji. Do zdaj se nam je nabralo že okoli 40 različnih založb in mislim, da smo že krepko čez 700 različnih naslovov. Obenem smo začeli ponujati tudi revije, kot so Sodobnost, Dialogi, Ekran, Literatura, vse torej, kar ne moreš dobiti drugod,” je dodala.

Založba VigeVageKnjige izdaja izključno stripe in risoromane in te ponuja tudi v knjigarni v Šiški v Ljubljani, v mariborski knjigarni pa ponuja poleg lastnih še knjige drugih manjših založb in samozaložnikov. Teh namreč ne dojema kot konkurenco. “Mi ‘mali’ moramo stopiti skupaj, ker drugače nas bodo ta ‘veliki’ požrli. In ta knjigarna je ta korak skupaj, ko v bistvu ni tako pomembno, ali se proda več ene ali druge knjige, pomembno je, da se knjige prodajajo. Ker družba potrebuje knjige, ljudje morajo brati,” je povedala sogovornica.

Preživeti na trgu v Mariboru sicer ni lahko. “Na srečo nekateri ljudje še berejo. Po treh četrtinah leta delovanja je sicer težko ocenjevati, a zaenkrat smo zadovoljni. V Mariboru je sploh tako, da so ljudje nezaupljivi do vsega, kar je novo, in prvih nekaj mesecev so večinoma le pogledovali skozi izložbo, kasneje pa so se opogumili in stopili noter,” je povedala Zala Zagoršek Golob.

“Zdaj imamo tudi že stalne stranke, ljudje so začeli spraševati o knjigah in potem skupaj iščemo ta prave. To je čisto drugače kot kupovanje po spletu; tu lahko knjigo primeš v roke, jo prelistaš, ugotoviš, če ti ustreza format, če ti je estetsko blizu,” je navedla.

Vsebinsko pokrivajo različna področja. “Izbor je kuriran, kar pomeni, da vsak naslov, ki nam ga ponudijo ali ga izberemo, pregledajo dve do tri osebe in potem se skupaj odločimo, ali gre na polico ali ne. Prvič je to zato, ker bi radi prodajali res kvalitetno literaturo, drugič pa zato, ker smo omejeni s prostorom. Imamo pa vse, od romanov in poezije do teorije gledališča in plesa, humanistike, precej se nam je nabralo filozofije, tudi od sodobnikov do klasikov, posebno polico imamo feminističnega čtiva. Pa seveda stripe za otroke in odrasle, slikanice za otroke, za vsakega nekaj,” je naštela.

Z občinskimi oblastmi si niso blizu, čeprav imajo knjigarno na Koroški cesti med Glavnim trgom in osrednjo tržnico, ki je zadnjih nekaj let zaprta za motorni promet. “Maribor je tudi v tem pogledu specifičen. V Ljubljani na primer zelo veliko sodelujemo z mestno občino, se prijavljamo na razpise, sodelujemo tudi z Javno agencijo za knjigo, a tu se ne da,” je povedala Zala Zagoršek Golob.

Knjigarno so nameravali odpreti že lani, a niso našli prostora zanjo v središču mesta. “Tri četrt prostorov v centru mesta je občinskih prostorov, a tega nismo želeli, prvič zato, ker so najemnine visoke, drugič pa zato, ker enostavno nismo hoteli nič imeti z občino. Zavestno smo se odločili, da z občino, ki deluje tako, kot deluje sedaj in na primer postavlja potopne smetnjake na forma vivo, pač mi, ki delamo s knjigami, ne moremo sodelovati. In smo potem iskali prostor v zasebni lasti in smo ga tudi našli, tu trkam, imamo blazno srečo,” je dejala.

Januarja nameravajo začeti še s prirejanjem dogodkov v knjigarni. Trenutno pa izvajajo akcijo zbiranja knjig za Mladinski dom Maribor. “Izvedeli smo namreč, da tamkajšnjim stanovalcem primanjkuje knjig. Imajo le knjige starejših izdaj, ki pa otrok danes večinoma ne zanimajo. Zato smo se odločili, da jim postavimo eno stripovsko polico. Akcija Stripi za mladež poteka še do srede,” je pojasnila Zala Zagoršek Golob.

Za vsake tri knjige, ki jih bodo s pripravljenega seznama kupili za mladinski dom kupci, bo eno dodala še založba.

Back to top button