Fotograf Tone Stojko z razstavo gledališke fotografije v Slogiju

V Slovenskem gledališkem inštitutu (Slogi) bodo ob 19. uri odprli potujočo razstavo z naslovom Tone Stojko, gledališka fotografija. Odprtju sledi tudi pogovor o gledališki fotografiji z umetnikom. Stojko in vodja ter kustosinja Galerije Jakopič Marija Skočir bosta spregovorila o dokumentaciji in prepletu gledališke ter fotografske umetnosti.

Stojko (1947) se poleg reportažne, dokumentarne in portretne fotografije ukvarja tudi z gledališčem. Njegov gledališki opus obsega več kot 310.000 fotografij. Četudi so fotografije pomembne za pričevanje o slovenski gledališki produkciji, tako institucionalni kot neinstitucionalni, klasični in eksperimentalni, dramskem, plesnem in opernem odru, jih zaznamuje tudi avtorsko prepoznavni in umetniški pristop, so zapisali pri Slogiju.

Prvo samostojno razstavo gledaliških fotografij je Stojko imel leta 1983 v Gledališču Glej. Ta je bila kasneje na ogled tudi v novogoriškem kulturnem domu, Galeriji Ars v Ljubljani in v okviru sarajevskega festivala Mess. Za razstavo gledaliških fotografij je leta 1984 prejel tudi nagrado Prešernovega sklada, s katero je kupil prvo videokamero in pričel snemati uprizoritve slovenskih gledališč.

Kot so še navedli pri gledališkem inštitutu, je leta 1985 gledališke fotografije razstavljal v Gorenjskem muzeju v Kranju, leta 2002 pa v Umagu, Ljubljani, Mariboru in Slovenj Gradcu. Leta 1997 je ustanovil gledališki dokumentacijski center Prodok Teater TV, kjer je leta 2002 v sodelovanju s Slovenskim gledališkim muzejem ) izšla njegova dvojezična monografija Gledališka fotografija – Theatre Photography.

Razstava z naslovom Tone Stojko, Gledališka fotografija spremlja tudi junijski izid elektronske knjige Gledališka fotografija 1.1. & 1.2 (Theatre Photography 1.1. & 1.2.), ki zajema izbor umetnikovih gledaliških fotografij iz obdobja od leta 1969, ko je posnel svojo prvo gledališko fotografijo, do leta 2016. Ob prispevkih pesnikov Iva Svetine in Dušana Jovanovića iz leta 2002 je v knjigi objavljen tudi strokovni članek o fotografskem opusu umetnika.

Stojko je eden najpomembnejših slovenskih fotografov. V njegovi fotografski zbirki so tudi portreti filmskega režiserja Alfreda Hitchcocka, glasbenika Johna Lennona in umetnice Yoko Ono ter koncertni posnetki pevke Tine Turner. Najširša javnost ga pozna po fotoreporterskih dosežkih, znan pa je tudi po fotografskih portretih, med drugimi zadnjih 28 let fotografira Prešernove nagrajence.

Razstava bo v Ljubljani na ogled do konca novembra, potem pa se seli v novomeško gledališče Anton Podbevšek Teater.

Back to top button