V ljubljanskem Kinodvoru se bo prihodnji ponedeljek začel že 40. festival LGBT filma. Odprla ga bo predsednica države Nataša Pirc Musar, sledil bo ogled z rožnatim zmajem nagrajenega slovenskega kratkega filma Vmes Petre Hrovatin. Prvi festivalski dan se bo zaključil z grškim celovečernim filmom Poletje s Karmen Zahariasa Mavroidisa.
Letošnj LGBT festival, kjer bo glavnina filmov na ogled v Slovenski kinoteki, bo do 16. decembra ponudil 22 igranih celovečernih filmov in dokumentarcev ter 22 kratkih filmov. Slednje si bo mogoče ogledati tudi prek spleta na festivalski strani.
Filmi letošnjega festivala prihajajo iz 35 svetovnih kinematografij in prinašajo raznolike LGBT+zgodbe. Italijanski film je v fokusu letošnje izdaje.
Predstavnica organizatorjev festivala Suzana Tratnik je na današnji novinarski konferenci med festivalskimi filmi izpostavila afriški dokumentarec o nasilju nad LGBT+ osebami v Kamerunu Ustroj strahu ter filipinski celovečerni animirani film Izgubljeni, francoski Ko pride smrt, naj bo vesela, južnokorejsko komedijo XX+XY ter Brezsramne, ki se dogajajo v Indiji in so po besedah Tratnik zelo poseben in precej surov film.
Na ogled bo tudi gruzijsko-nemška lezbična utopija, ki je brez dialogov, Gondola in dokumentarec Baldiga – aktivirano srce o nemškem fotografu Jürgenu Baldigi ter češki dokumentarec o fotografinji Libuše Jarcovjakovi Nisem še vse, kar želim biti.
Projekcijo nekaterih filmov bo pospremil pogovor z ustvarjalci. Med njimi sta grška Lezbija s pogovorom z režiserko Dzeli Hadzidimitriu ter Topli film, o katerem bo prav tako spregovoril njegov režiser in scenarist Nebojša Jovanović. Festival bo tudi gostil albansko-grško drag umetnico Auroro Paolo Moradoo ter brezplačno filmsko delavnica, ki jo bo vodil v Romuniji rojen italijanski režiser Mariuws Gabriel Stancu.
Hrovatin, ki je letošnja prejemnica rožnatega zmaga za kratki film, je povedala, da je film nastal na Slovaškem v okviru filmskega izobraževanja LGBT+ aktivistov, poudarek pa je na pripovedi zgodbe o osebni izkušnji zavedanja nebinarne spolne identitete. V okviru festivala bo iz Slovenije na ogled še kratki film Razcepljene konice Hannah Koselj Marušič ter dobitnik vesne za posebne dosežke na Festivalu slovenskega filma Buča na vroči strehi sveta, ki prinaša portret Tomaža Šalamuna in odkrito govori o njegovi biseksualnosti.
Tričlansko mednarodno žirijo najstarejšega filmskega LGBT fetivala v Evropi, ki bo izbrala dobitnika rožnatega zmaja za najboljši igrani film, letos sestavljajo programska selektorica nemškega lezbičnega festivala Freiburg Barbara Timm, član žirije beneškega festivala za kvir zlatega leva Jani Kuštrin iz Slovenije ter italijanski mednarodni producent Cosimo Santoro. Svoj najboljši film bo med filmi, ki bodo na ogled v Slovenski kinoteki, izbralo tudi občinstvo. Podelitev festivalskih nagrad bo zadnji festivalski dan, pred zadnjo projekcijo festivala.
Poleg Ljubljane bodo nekateri festivalski filmi na ogled tudi v Idriji, na Ptuju, v Kopru, Mariboru in Trstu.