Dogajanje na Bližnjem vzhodu vpliva tudi na Frankfurtski knjižni sejem

Dogajanje na Bližnjem vzhodu vpliva tudi na Frankfurtski knjižni sejem (FKS), ki se bo začel v sredo. V ospredju je roman palestinske avtorice Adanie Šibli, ki je postal aktualen zaradi dogodkov v Izraelu. Avtorica naj bi v okviru sejma prejela nagrado, a so podelitev sedaj preložili.

Sprva je bilo predvideno, da bo Šibli 20. oktobra na FKS prejela literarno nagrado LiBeraturpreis združenja Litprom, ki je namenjena avtoricam z globalnega Juga. Njen roman, ki v nemškem prevodu nosi naslov Eine Nebensache (Postranska stvar), so kritiki pohvalil, a hkrati tudi kritizirali zaradi domnevnih antisemitskih stereotipov.

“V luči terorizma proti Izraelu išče Litprom primernejše okolje za slovesnost po sejmu,” je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal direktor FKS Juergen Boos in pri tem poudaril, da je prejemnico nagrade izbrala neodvisna žirija, Litprom pa je organizator in v celoti odgovoren za podeljevanje nagrad.

Pri Litpromu, ki je združenje za spodbujanje literature iz Afrike, Azije in Latinske Amerike, so po poročanju nemških medijev poudarili, da so skupaj z avtorico sprejeli odločitev o preložitvi podelitve nagrade in sedaj iščejo ustrezen okvir za podelitev.

Roman obravnava množično posilstvo in umor mlade beduinke s strani izraelskih vojakov leta 1949. Knjiga je bila že nominirana za ameriško nacionalno knjižno nagrado in mednarodnega bookerja. Roman po navedbah založbe, ki ga je izdala, predstavlja globoko premišljevanje o vojni, nasilju ter vprašanju pravičnosti v pripovedovanju.

Glede na podatke Cobissa je v slovenščino preveden Šiblijin roman Dotik.

Direktor FKS je sicer v odzivu na dogajanje na Bližnjem vzhodu ostro obsodil “barbarsko nasilje Hamasa nad Izraelom”. “Nasilje nad Izraelom je v nasprotju z vsemi vrednotami FKS,” je še povedal in dodal, da je sejem “popolnoma solidaren z Izraelom”.

Kot je še napovedal Boos, namerava sedaj “judovske in izraelske glasove na sejmu narediti sedaj še posebej vidne”. Med drugim naj bi avtorica in aktivistka za mir Lizzie Doron, ki živi v Tel Avivu in Berlinu, na literarnem večeru v soboto govorila o aktualnih dogodkih v Izraelu.

“Poleg tega smo se spontano odločili, da bomo izraelskim glasovom namenili dodatno pozornost,” je še povedal Boos in kot primer navedel prireditev z naslovom Iz skrbi za Izrael. Sejem je moral zaradi omejitev potovanj nekatere prireditve tudi odpovedati, na primer dva koncerta z izraelskima pevkama.

V programu prireditev je bil sprva načrtovan le pogovor z naslovom Kriza demokracije v Izraelu, a ga sedaj ni več na koledarju dogodkov. Ob tem se je pojavil nov z naslovom Izrael in Palestina – Poti iz nespravljiv nasprotij.

V luči dogodkov, povezanimi z najnovejšim dogajanjem na Bližnjem vzhodu, se je Združenje založnikov Emiratov odločilo, da ga letos na sejmu ne bo. Pri tem so v združenju po poročanju revije The Bookseller v skupni izjavi s Šarjaškim knjižnim uradom sporočili, da so se po nedavnih izjavah organizatorjev FKS odločili, da se letos umaknejo s sejma. Pri tem pa niso natančno pojasnili, za katere navedbe naj bi šlo.

Sodelovanje na sejmu je odpovedalo tudi Arabsko društvo založnikov v Egiptu, neprofitna organizacija, ki predstavlja več kot tisoč regionalnih založnikov, je poročal novičarski portal The National iz Združenih arabskih emiratov. Predsednik društva Mohamad Rašad je v pismu, naslovljenem na Boosa, izrazil obžalovanje “zaradi pristranskega in nepravičnega stališča do tragičnih dogodkov v regiji”.

Back to top button