Avkcijska hiša Sotheby’s bo na večerni dražbi del sodobne umetnosti v New Yorku 20. novembra ponudila delo italijanskega kiparja Maurizia Cattelana, naslovljeno Komik. Za delo, ki sestoji iz banane, s srebrnim selotejpom nalepljene na steno, se nadejajo iztržiti milijon do 1,5 milijona ameriških dolarjev, piše nemška tiskovna agencija dpa.
Delo, ki ga je umetnik premierno predstavil na razstavi v sklopu Art Basel Miami leta 2019, je razdelilo ljubitelje umetnosti in kritike. Banana je bila od tedaj že dvakrat pojedena – enkrat v sklopu performansa z naslovom Lačni umetnik, drugič jo je pojedel lačen študent, ki je olupek prilepil nazaj na steno.
Komik bo pred dražbo predstavljen 28. oktobra v New Yorku, nato pa bo na ogled še v Londonu, Parizu, Milanu, Hongkongu, Dubaju, Tajpeju, Tokiu in Los Angelesu. V New Yorku bo ponovno od 8. novembra pa do dražbe.
David Galperin, vodja oddelka za sodobno umetnost obeh Amerik pri avkcijski hiši, je o delu povedal: “Najvplivnejša in najradikalnejša umetniška dela v zadnjem stoletju so imela moč, da so temeljito spremenila dojemanje same narave umetnosti. V tem duhu je Komik izzivalno delo čistega genija. V njem se prepletata globoka kritična misel in subverzivna duhovitost, gre za odločilno delo umetnika in generacije. Cattelan je z eno samo briljantno gesto zamajal temelje umetniškega sveta in umetnost postavil v središče popularne kulture.”
“Če se Komik v svojem bistvu sprašuje o samem pojmu vrednosti umetnosti, potem bo prodaja dela na dražbi novembra letos dokončna uresničitev njegove bistvene konceptualne ideje – javnost bo končno imela besedo pri odločanju o njegovi pravi vrednosti. Ne glede na to, kaj menite o tem, ne boste želeli zamuditi senzacije sezone,” je dodal.
Komika je po pisanju dpa mogoče umestiti med dela, kot je Fontana Marcela Duchampa, porcelanast pisoar, postavljen na podstavek in podpisan s psevdonimom leta 1917, s katerim je umetnik poskušal na novo opredeliti, kaj vse je lahko umetnost.
Cattelan je v pogovoru za The Art Newspaper o delu povedal: “Zame Komik ni bil šala, ampak iskren komentar in razmislek o tem, kaj cenimo. Na umetniških sejmih sta v ospredju hitrost in posel. Zato sem na to gledal takole: Če bi moral biti na sejmu, bi lahko prodal banano, kot drugi prodajajo svoje slike. Tako bi lahko igral znotraj sistema, vendar po svojih pravilih.”
Delo je bilo leta 2019 objavljeno na naslovnici časopisa The New York Post, pred koncem sejma Art Basel pa so ga morali zaradi velike množice obiskovalcev umakniti z razstave.
Kot delo konceptualne umetnosti Komik sestoji iz certifikata o avtentičnosti ter podrobnih navodil za pravilno razstavljanje. Delo je Cattelan zasnoval v nakladi treh izvodov in dveh poskusnih odtisov. En primerek hranijo v Muzeju Solomona R. Guggenheima v New Yorku.
Cattelan, ki ustvarja od 80. let minulega stoletja, je znan pa je tudi po delih, kot so Ljubezen traja večno (1997), On (2001) in Amerika (2016). Svoj dražbeni rekord dosegel z delom On, ki je bilo leta 2016 prodano za 17,2 milijona dolarjev.